raje podatkowe
Autor Paulina Musianek - 21 Lipca 2019

Raje podatkowe - pieniądze podatników europejskich lądują na Kajmanach i na Bahamach

Spora część pieniędzy z przetargów publicznych w Unii Europejskiej trafia do rajów podatkowych.

5% wartości przetargów publicznych trafia do rajów podatkowych

Dziwię się, że bardzo mało mediów pisze na temat tego, że część pieniędzy podatników europejskich ląduje na Kajmanach, na Bahamach, czy w Curacao i w innych krajach, które często są na czarnej liście Komisji Europejskiej i w ogóle Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o relacje podatkowe - mówił dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Jak twierdzi, około 5 proc. wartości przetargów publicznych realizowanych w UE trafia do rajów podatkowych.

W UE co 20. przetarg wygrywa firma, która pomija organy podatkowe

Po przeanalizowaniu ponad 2 mln przetargów o wartości ponad 1 bln euro w latach 2006-2018, eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najnowszym "Tygodniku gospodarczym PIE" wskazali, że aż 55,6 mld euro dostarczyły firmy zlokalizowane w rajach podatkowych. Co więcej, udział dostawców powiązanych z krajami z listy rajów podatkowych KE, wzrósł dwukrotnie między 2009 r. a 2017 r.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

Polska z jednym z gorszych wyników w Unii

Jak podkreślają eksperci Instytutu, Polska niestety nie wypada zbyt dobrze na tle innych krajów europejskich pod względem udziału liczby przetargów realizowanych przez firmy z rajów podatkowych w ogólnej liczbie przetargów. Średnia unijna to 4,7%, a w Polsce - 9%. Wyprzedziła nas jedynie Litwa - 10,6%.

Z jednej strony, Komisja Europejska chwali się, że od początku kadencji wyeliminowała 123 bariery handlowe, co pozwoliło na zwiększenie eksportu w 2018 r. o ponad 6 mld euro. Z drugiej, nadal traci setki miliardów z powodu nieskutecznego egzekwowania należności od przedsiębiorstw uchylających się od ponoszenia całości ciężaru podatkowego przy realizacji przetargów publicznych - ocenia PIE.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.