źródło: live.staticflickr.com
Autor Kasper Starużyk - 24 Maja 2019

Rafalska: Nie przechodźcie na emeryturę w czerwcu, możecie stracić dużo pieniędzy

Ministerstwo Polityki Socjalnej apeluje do osób, które właśnie decydują się o przejściu na emeryturę. Według doniesień szefowej gabinetu, Elżbiety Rafalskiej, jeśli zdecydujemy się na złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu 2019 r., to możemy do końca życia otrzymywać niestosownie niskie świadczenie.

Dużo lepiej jest poczekać ze składaniem wniosku o emeryturę prznajmniej do lipca, mówi przyszłym emerytom Ministerstwo. Co jest głównym problemem? Waloryzacja emerytur. Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek jednak w czerwcu, to może ominąć nas ustatowe podniesienie ich kwot, co ma związek m.in. z odniesieniem świadczeń do poziomu inflacji. 

Cały szkopuł polega na tym, że osoby, które decydują się przejść na emeryturę od stycznia do maja oraz osoby, które przechodzą od lipca do grudnia, mogą liczyć na waloryzację roczną, ale także na waloryzacje kwartalne. Jeżeli ktoś zdecydował się przejść na emeryturę akurat w czerwcu, to otrzyma jedynie waloryzacje kwartalną, co oznacza, że będzie dostawał mniej pieniędzy na swoje konto. 

Czerwiec kłopotliwy jak co roku 

Nie jest to problem tylko obecnego roku, bo problem powtarza się co roku. Nie można jednak zarzudzić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, że chce z tego skorzystać i zaoszczędzić nieco na składkach. Urząd informuje bowiem chętnych do przejścia na emeryturę, że czerwiec nie jest najlepszym momentem na taką decyzję. Niestety, co roku wiele osób popełnia wciąż ten sam błąd i decyduje się na emeryturę w niewlaściwym dla nich czasie. 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News