Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 31.08.2020. Kolejna awaria ukladu przesylowego oczyszczalni sciekow Czajka. Konferencja prasowa z udzialem przedstawicieli wladz miasta w pompowni MPWiK przy ul. Farysa. N/z: wiceprezydent Robert Soszynski, prezydent Rafal Trzaskowski
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 28 Listopada 2020

Trzaskowski odgraża się policji, w grze duża kasa. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać

Rafał Trzaskowski wobec zachowania policji względem demonstrantów wyraził zdecydowany sprzeciw. Co więcej, prezydent Warszawy zagroził, że miasto zawiesi wobec policji wsparcie finansowe. Na odpowiedź drugiej strony nie trzeba było długo czekać.

Rafał Trzaskowski grozi policji

Rafał Trzaskowski na piątkowej konferencji odniósł się do postępowania policji względem demonstrantów i podkreślił, że użycie środków bezpośredniego wobec ludzi powinno odbywać się tylko w uzasadnionych przypadkach. Podkreślił także, że powinno "mieć to miejsce, jeśli inne działania nie przynoszą rezultatu".

- Policjanci powinni być oznakowani zgodnie z obowiązującymi przepisami, a oznakowanie powinno być czytelne i jednoznaczne. Niedopuszczalne jest podejmowanie działań policji wobec demonstrantów w trakcie operacji, przez funkcjonariuszy "po cywilnemu", którzy nie są oznakowani - mówił prezydent Warszawy cytowany przez Polsat News.

Jednocześnie podkreślił, że po każdym użyciu środków bezpośredniego przymusu powinien być sporządzany raport przedstawiany później specjalnej komisji sejmowej.

- Przed użyciem siły powinno być jasne ostrzeżenie przez policjantów, ale przede wszystkim próba załagodzenia sytuacji w inny sposób. Legitymowanie demonstrantów nie powinno zamieniać się w zatrzymywanie, czy pozbawianiu wolności w inny sposób - powinno trwać krótko. Wydaje się, że to sprawy całkowicie jasne, ale ja zwracam się z bardzo konkretnym apelem do policji, przypominając te podstawowe zasady, bo niestety PiS doprowadza do tego, że pojawiają się demonstracje - mówił stanowczo, jednakże na tym nie koniec.

Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownNa tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
 3. Dramat byłych pracowników Biedronki, przegrali sprawę sądową. Mają pokryć koszty, ale nie mają pieniędzy
 4. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Rafał Trzaskowski nie przestraszył policji

Rafał Trzaskowski zagroził policjantom, że jeśli ci nie zaczną przestrzegać przepisów to zarówno on, jak i wielu innych samorządowców poważnie zastanowi się nad zawieszeniem wsparcia finansowego policji. Dodał, że nie może być tak, aby policja ulegała politycznej presji.

- Przez wiele, wiele lat policja budowała ten swój prestiż, była instytucją, która cieszyła się jednym z największych poziomów zaufania społecznego i teraz przez te działania władzy, która przymusza policję do takiego zachowania, to zaufanie się zmniejsza - podkreślił cytowany przez Polsat News. Rafał Trzaskowski dodał, że to Jarosław Kaczyński obniża ów prestiż.

Na konferencji prasowej zaznaczył, że dotychczasowa współpraca z policją układała się bardzo dobrze, a interesem władzy oraz społeczeństwa jest to, aby funkcjonariusze przestrzegali podstawowych zasad. Jednocześnie przypominał, że wsparcie finansowe dla policji to miliony złotych.

Policja, jak na bohaterów przystało, do sprawy odniosła się na Twitterze. "Zapewniamy mieszkańców Warszawy, że bez względu na wielkość otrzymywanego od władz miasta dofinansowania lub jego całkowite zawieszenie, będziemy zawsze dokładać starań, aby w swoim mieście czuli się Państwo bezpiecznie. To dla nas najwyższy priorytet" - napisano na oficjalnym koncie. Miejmy nadzieję, że dotyczy to wszystkich mieszkańców Warszawy, a nie tylko wybranych jednostek.

Zamiast 880 mln aż 2 mld zł, przekop Mierzei Wiślanej ostro drożeje. Czy projekt jest naprawdę potrzebny?Zamiast 880 mln aż 2 mld zł, przekop Mierzei Wiślanej ostro drożeje. Czy projekt jest naprawdę potrzebny?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
 2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
 3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
 4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
 5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
 6. Właśnie ujawniono ostatnie słowa Diego Maradony przed śmiercią. Brzmią porażająco, prawda wyszła dopiero teraz
 7. Szukasz deseru na Andrzejki? Polecamy doskonałe ciasto „Hrabina”

KONIECZNIE OBEJRZYJ NA NASZYCH SERWISACH:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News