Rafał Brzoska w dziesiątce najbogatszych Polaków
Pixabay/stevepb
Autor Wiktoria Pękalak - 1 Lutego 2021

Polska ma nowego miliardera. Od razu trafił do pierwszej dziesiątki

Nowy miliarder Rafał Brzoska dorobił się tak ogromnego majątku niezwykle szybko. Do kolejnej edycji najbogatszych Polaków Forbesa i zostanie wpisany od razu do pierwszej dziesiątki. Kim jest Rafał Brzóska?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest Rafał Brzoska
  • Jak wielkim majątkiem dysponuje
  • Jak wyglądała droga Rafała Brzoski do sukcesu

Rafał Brzoska nowym miliarderem

Rafał Brzoska, który już niedługo trafi na listę najbogatszych Polaków Forbesa i to od razu do pierwszej dziesiątki, swój sukces zawdzięcza firmie InPost, którą założył w 2006 roku.

Jak podaje Business Insider, InPost zadebiutował niedawno na giełdzie w Amsterdamie. Debiut okazał się pozytywny - cena wzrosła o kilkanaście procent. Spółka jest w tej chwili wyceniana na 9,57 mld euro, czyli ok. 43,54 mld zł, co jest potężnym sukcesem, ponieważ jeszcze kilka lat temu, kiedy spółka była warta 43 mld zł mniej, a Rafał Brzoska ściągał poturbowaną spółkę z polskiej giełdy.

Rafał Brzoska na liście Forbesa

Obecna wycena spółki Brzoski klasyfikuje go na 7. miejscu rankingu najbogatszych Polaków przygotowywanej co roku przez Forbes. Szefa InPostu wyprzedza jeszcze tylko Dominika i Sebastian Kulczykowie, Tomasz Biernacki, Jerzy Starak, Zygmunt Solorz i Michał Sołowow.

Wszystko dzięki temu, że Brzoska posiada 13 proc. udziałów InPostu. Ich zdecydowana część kontrolowana jest przez maltańską spółkę A&R, której głównym udziałowcem jest fundacja z Liechtensteinu należąca do miliardera.

"Dziękuję wszystkim pracownikom i współpracownikom, dzięki którym to nigdy by się nie wydarzyło. Dziękuję zwłaszcza tym, którzy w przeciwieństwie do większości, nie skreślali ani mnie, ani InPostu z biznesowej mapy" - napisał Rafał Brzoska po swoim debiucie.

Trudna droga do sukcesu

Droga Rafała Brzoski wcale nie była kolorowa. Miliarder bardzo długo musiał mierzyć się z bankructwem, które groziło spółce, a także niejednokrotnie wchodzić w przepychanki z Pocztą Polską - dotychczasowym monopolistą, który nie chciał wcale oddać swoich wpływów.

Rafał Brzoska gromadzi majątek już od wielu lat. Spółka Integer.pl, która do niego należy, debiutowała na GPW w 2007 roku i do 2013 roku miała się bardzo dobrze. Inwestorzy zachwalali spółkę, podobnie jak biura maklerskie, które wynosiły ją pod niebiosa.

Niestety później okazało się, że dynamika rozwoju, którą Rafał Brzoska deklarował, nie była w rzeczywistości tak wysoka. Akcje spółki poleciały na łeb na szyję, w związku z czym Brzoska musiał wycofać ją z GPW.

Spółka pogrążała się w długach i stagnacji szukając inwestora. Ku zdumieniu wszystkich nastała pandemia, która okazała się ogromną szansą dla firmy Brzoski, ponieważ automaty paczkowe InPostu zaczęły cieszyć się ogromną popularnością.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News