Zbigniew Ziobro zapowiada powołanie Rady Wolności Słowa
eastnews/Andrzej Iwanczuk/Reporter
Autor Radosław Święcki - 16 Stycznia 2021

Po mandatach Ziobro bierze się za internet. Chce powołania specjalnej rady i kary do 50 mln zł

Po mandatach politycy Zjednoczonej Prawicy biorą się za media społecznościowe. W piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił projekt ustawy o „ochronie wolności słowa w Internecie”, który przewiduje m.in. powołanie Rady Wolności Słowa, mającej rozpatrywać skargi użytkowników serwisów społecznościowych. Organ ten będzie mógł nałożyć na te serwisy nawet 50 mln zł kary.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zbigniew Ziobro zapowiada powołanie Rady Wolności Słowa
  • Czym organ ten będzie się zajmował
  • Jakie kary grożą mediom społecznościowym

Ziobro zapowiada Radę Wolności Słowa

Przed tygodniem informowaliśmy o pomyśle polityków Zjednoczonej Prawicy o projekcie ustawy zgodnie z którym kierowcy nie będą mieli możliwości odmowy przyjęcia mandatu (projekt ten pilotuje poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak), tymczasem wczoraj zaprezentowano kolejny pomysł, który może budzić kontrowersje.

Mowa o projekcie ustawy o „ochronie wolności słowa w Internecie”, który w piątek przedstawili minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także wiceszef resortu Sebastian Kaleta. Podczas konferencji prasowej na której prezentowano projekt, Ziobro podkreślał, że obecnie to w internecie toczy się wiele sporów i Polacy powinni mieć zagwarantowane "podstawowe prawa", o których mówi konstytucja.

- Nasze propozycje skierowane są na wolność. Chcemy gwarantować najwyższy poziom i standardy wolności w internecie, by nie były prowadzone działania cenzorskie, które wypaczają istotę wolnej debaty publicznej, która w internecie toczy się na co dzień – podkreślał cytowany przez Polską Agencję Prasową minister sprawiedliwości.

By to urzeczywistnić jak tłumaczył Ziobro, konieczne było stworzenie ram prawnych, które wymuszą od "globalnych graczy" respektowanie tego prawa.

- Dziś nie ma tego rodzaju skutecznych narzędzi, dziś media społecznościowe decydują same, jakie treści będą cenzurowane, usuwane – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Projekt ustawy o „ochronie wolności słowa w Internecie” przewiduje m.in. powołanie Rady Wolności Słowa, która miałaby liczyć pięciu członków (łącznie z jej przewodniczącym). Członkowie Rady mieliby być powoływani przez Sejm na 6-letnią kadencję większością 3/5 głosów, co oznacza, że do powołania tych osób nie wystarczyłyby głosy samej koalicji rządzącej. W skład Rady mieliby wejść eksperci w dziedzinie prawa i nowych mediów i ma nie być tam czynnych polityków.

Jak mówiono podczas konferencji, jednym z zadań Rady Wolności Słowa byłoby rozpatrywanie „odwołania użytkowników od treści, które zostały przez serwisy społecznościowe usunięte, bądź została ograniczona do nich dostępność".

W praktyce, jak wyjaśniał minister sprawiedliwości proces działania wyglądałby następująco: jeśli serwis zablokuje dostęp do danej treści, użytkownik ma prawo odwołać się od tej decyzji do tego serwisu. Taką reklamację serwis musiałby rozpatrzyć w ciągu 48 godzin.

- Serwis rozpatruje reklamację i albo przywraca dostęp do treści i sprawa jest zakończona, albo nie uwzględnia reklamacji. Użytkownik zyska wówczas prawo odwołania się do Rady, która będzie miała siedem dni na rozpatrzenie skargi tego użytkownika – tłumaczył podczas konferencji Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Nawet 50 mln zł kary

Jeśli Rada Wolności Słowa uzna skargę za zasadną, będzie mogła nakazać niezwłoczne przywrócenie zablokowanej treści lub konta. Podczas konferencji podkreślono, że postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone w formie elektronicznej, co ma zapewnić mu nie tylko szybkość, ale też niskie koszty.

Od decyzji Rady Wolności Słowa będzie możliwość złożenia skargi do sądu. Co istotne, za niezastosowanie się do rozstrzygnięć sądu lub Rady, organ ten jak podaje PAP będzie mógł nałożyć na serwis społecznościowy karę od 50 tys. złotych do nawet 50 mln złotych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News