Rachunki niższe dzięki panelom słonecznym
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 16 Października 2020

Mieszkańcy bloków mogą znacznie obniżyć swoje rachunki. Wystarczy jedna zmiana

Rachunki mieszkańców wrocławskich bloków będą już wkrótce o wiele niższe. Na dachach bloków zamontowano 3 tysiące paneli słonecznych. Zanim jednak to nastąpi muszą spłacić sporą pożyczkę.

Rachunki w dół

Trzy lata temu zaczęły działać panele fotowoltaiczne, które zainstalowano na dachach 35 budynków spółdzielni Wrocław-Południe. Czy dzięki inwestycji mieszkańcy płacą mniej za prąd?

Przed budową paneli rachunki spółdzielni za zużycie prądu w budynkach, w których zdecydowano się zainstalować panele słoneczne wynosiły 425 tys. zł. Już rok po zainstalowaniu alternatywnego źródła, rachunki energii zmniejszyły się do 120 tys. zł, a w ubiegłym roku, po dołożeniu kolejnych instalacji rachunek spadł do 83 tys. zł.

Jakim cudem nie przełożyło się to na obniżenie rachunków mieszkańców?

Całość inwestycji pochłonęła 4,2 mln zł. Część funduszy pochodziło z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Resztę kosztów pokryła pożyczka, którą zaciągnęła spółdzielnia. To właśnie dlatego nie widać jeszcze różnicy w wysokości rachunku - spółdzielnia z tego co zaoszczędzi opłaca kolejne raty pożyczki.

Biedronka, Lidl, Auchan i Kaufland wydały ważne komunikaty. Dotyczą nowych godzin otwarciaBiedronka, Lidl, Auchan i Kaufland wydały ważne komunikaty. Dotyczą nowych godzin otwarciaCzytaj dalej

- To ponad 300 tys. zł rocznie. Za 4 lata już będzie po pożyczce i pojawią się realne oszczędności. Teraz, w zależności od metrażu, mieszkańcy płacą za prąd zużywany w częściach wspólnych, czyli za światło, windy, hydrofory od ok. 7 do 15 zł miesięcznie. Po spłacie pożyczki pozostanie z tego jakieś 10 proc., czyli odpowiednio 70 gr i 1,5 zł - powiedział Marek Dera, wiceprezes spółdzielni cytowany przez money.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niemal 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
2. Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?
3. Otworzysz listonoszowi i się mocno zdziwisz. Poczta wyposażyła ich w innowacyjny sprzęt i nie tylko

Rachunki mogłyby być jeszcze niższe

Gdyby nie prawo, spółdzielnia mogłaby zaoszczędzić jeszcze więcej, podaje money.pl - w Polsce nie przewiduje się aktualnie rozliczania energii słonecznej pozyskanej przez poszczególnych spółdzielców. Spółdzielnia może to realizować jedynie dla części wspólnych, a nie dla poszczególnych lokali.

Pouczyć za brak maseczki mogą, ale mandatu już nie powinieneś od nich otrzymać. Jest kruczek prawnyPouczyć za brak maseczki mogą, ale mandatu już nie powinieneś od nich otrzymać. Jest kruczek prawnyCzytaj dalej

- Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni, ale na razie nie ma w Polsce definicji zbiorowego prosumenta. Z taką zmianą moglibyśmy instalować panele również na naszych niższych, 4-piętrowych budynkach. Wyprodukowana w ten sposób energia mogłaby nawet w połowie pokryć zużycie prądu w znajdujących się w nich mieszkaniach - przekonuje Dera. - - Teraz nasi mieszkańcy płacą od 60 do 100 zł miesięcznie za prąd. Z panelami i definicją zbiorowego prosumenta byłoby to odpowiednio nawet 30 i 50 zł - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spożywanie posiłków na zupełnie innych zasadach. Wprowadzono nowe reguły epidemiczne
  2. Z ostatniej chwili: fala wezbraniowa idzie do Warszawy. Będą rozbierać most pontonowy
  3. Stało się, ING wprowadza ogromne podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
  4. Kończą Ci się maseczki? Wiemy gdzie kupisz je najtaniej, popularna sieciówka sprzedaje je za półdarmo
  5. Horrendalna podwyżka opłat za parkowanie. Lepiej usiądź zanim przeczytasz
  6. Fatalne wieści dla kierowców. Unia ma wobec nas nowe plany

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News