Rachunki i ceny zdecydowanie poszły w górę. Wzrostom nie przeszkodziła nawet epidemia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Listopada 2020

Rachunek za prąd większy niemal o 12 proc., owoce 10 proc. droższe. Ceny wystrzeliły

Rachunki coraz wyższe - koronawirus nie spowodował spadku cen towarów, wręcz przeciwnie. Ceny usług, energii, owoców i wielu innych wyraźnie wystrzeliły. Główny Urząd Statystyczny podał zadziwiające dane.

Rachunki i ceny w górę

W październiku inflacja konsumencka wyniosła 3,1 pro. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie cytowanym przez Business Insider. W stosunku do ubiegłego miesiąca odnotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,1 proc.

W Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówW Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówCzytaj dalej

Różnice są niebagatelne, ponieważ ceny usług wzrosły o 7,3 proc., a towarów o 1,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Według danych GUS największy wpływ na wskaźnik cen towarów miały wzrosty cen odzieży i obuwia, które zdrożały o 3 proc. oraz cen w zakresie mieszkań (wzrost o 0,3 proc.), podwyższając tym samym wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i 0,08 pkt proc.

Jednocześnie obserwuje się spadek cen w zakresie transportu (o 0,4 proc.), rekreacji i kultury (o 0,6 proc.) i łączności (o 0,9 proc.), które obniżyły wskaźnik po 0,04 pkt proc.

"W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 6 proc.), żywności (o 2,5 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 5,1 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,46 pkt proc., 0,58 pkt proc oraz 0,32 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,6 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,4 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,45 pkt proc. i 0,12 pkt proc." - napisano w komunikacie.

ONZ dostrzega zupełnie inny powód pandemii, niż się powszechnie wydaje. Zmiana jednego nawyku może nas ustrzec na przyszłośćONZ dostrzega zupełnie inny powód pandemii, niż się powszechnie wydaje. Zmiana jednego nawyku może nas ustrzec na przyszłośćCzytaj dalej

Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu Ciekawe Liczby opublikowała na swoim profilu na Twitterze zestawienie, z którego wynika, że ceny w październiku w stosunku do ubiegłego roku wyraźnie wzrosły - o 3,1 proc. Defratyka wyszczególnia poszczególne różnice cenowe:

 • ceny usług wzrosły o 7,3 proc.,
 • ceny żywności - 2,5 proc.,
 • ceny pieczywa - 8,1 proc.,
 • ceny owoców - 10 proc.,
 • ceny energii elektrycznej - 11,7 proc.,
 • ceny usług lekarskich - 9,1 proc.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Eksport i import w górę

Epidemia koronawirusa to czas, w którym niezwykle trudno dokonywać jakichkolwiek prognoz dotyczących gospodarki, ponieważ zmiany zachodzą bardzo dynamicznie. I tak na przykład, ku zaskoczeniu wielu osób, w czasie kiedy gospodarka co chwilę jest zamrażana, w Polsce wzrósł import i eksport towarów.

Mandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawęMandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawęCzytaj dalej

Według danych NBP, mimo epidemii koronawirusa eksport towarów z Polski wzrósł we wrześniu o 4,6 proc. do 21 109 mln euro w porównaniu do ubiegłego roku, a import o 1,5 proc. - do 19 871 mln euro.

Ponadto, dane NBP wskazują, że saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 1 238 mln euro. Dla porównania w ubiegłym miesiącu saldo osiągnęło poziom 989 mln euro.

 1. ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńZakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News