Rachunki za prąd w górę
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 12 Listopada 2020

Szykuj gotówkę, podwyżka już nieunikniona. Kwota na rachunku wystrzeli, znamy stawkę

Rachunki za prąd wzrosną. Wszystko dlatego, że w górę poszły koszty koncernów, a te będą robiły wszystko, by nie stracić. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest w tej kwestii bezradny - nawet jeśli nie zgodzi się na podwyżki taryf dla gospodarstw domowych, ceny wzrosną przez opłatę mocową.

Rachunki za prąd w górę

Musimy być przygotowani, że w przyszłym roku zapłacimy wyższe rachunki za prąd. Urząd Regulacji Energetyki będzie niedługo rozpatrywał wnioski dostawców prądu dotyczące taryf na przyszły rok.

Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogamiŚrednia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogamiCzytaj dalej

Sprzedawcy prądu mają czas do przyszłego poniedziałku, by złożyć w URE wnioski dotyczące taryf dla odbiorców indywidualnych na przyszły rok. Według danych Dziennika Gazety Prawnej do tej pory do URE wpłynęły wnioski od Enei i PGE Obrót, jednak DGP dowiedziało się nieoficjalnie, że podwyżek chcą także Tauron i Energa.

Niestety, nawet jeśli prezes URE nie zgodzi się na proponowane przez koncerny podwyżki, rachunki mogą wzrosnąć za sprawą nowej opłaty.

Opłata mocowa

Opłata mocowa wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku. To później niż początkowo zakładano, ponieważ zgodnie z początkowymi założeniami, więcej mieliśmy płacić już od października. W tych planach przeszkodziła jednak epidemia koronawirusa, przez którą nałożenie opłaty trzeba było przesunąć w czasie.

Przełom w rankingu zaufania, Andrzej Duda zdetronizowany. Pierwsze miejsce może was zaskoczyćPrzełom w rankingu zaufania, Andrzej Duda zdetronizowany. Pierwsze miejsce może was zaskoczyćCzytaj dalej

Wprowadzenie opłaty mocowej ma zapobiec sytuacji niedoboru energii elektrycznej.

Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego podał, że “nowe rozwiązania regulacyjne mają stworzyć zachęty inwestycyjne do budowy nowych i modernizacji już istniejących jednostek wytwórczych. W aukcjach typu holenderskiego od 2018 r. wyłaniane są podmioty, które od 2021 r. będą pozostawać na rynku mocy w gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu w razie niedoborów”.

Tak, jak zaznaczyliśmy na wstępie, nawet jeśli prezes URE nie zaakceptuje podwyżek proponowanych przez koncerny, rachunki najprawdopodobniej wzrosną właśnie przez wprowadzenie opłaty mocowej.

Zadłużenie z odroczeniem. Znaleźli sposób na zawieszenie spłacania rat kredytuZadłużenie z odroczeniem. Znaleźli sposób na zawieszenie spłacania rat kredytuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Niespodziewane doniesienia zza kulis programu "Pytanie na śniadanie". Poważny konflikt, w tle zmiany prowadzących
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

URE nie wyliczył jeszcze dokładnej stawki, jednak szacuje się, że 1 MWh będzie kosztowała 45 zł.

Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa rocznie ok. 2 MWh prądu, co oznacza, że koszt opłaty dla odbiorców indywidualnych wyniósłby ok. 90 zł rocznie.

Zapłaci aż 5 tys. złotych kary. Miał po prostu za dużo gotówki w portfeluZapłaci aż 5 tys. złotych kary. Miał po prostu za dużo gotówki w portfeluCzytaj dalej

“Pozytywną wiadomością” jest jednak fakt, że rząd planuje wyzerowanie opłaty kogeneracyjnej na przyszłorocznych rachunkach za prąd, podaje DGP, a to oznacza, że rocznie zaoszczędzimy ok. 3 zł.

Eksperci są zdania, że trudno przewidzieć ile tak naprawdę będą kosztowały nas w przyszłym roku rachunki.

– Na finalny rachunek dla odbiorcy końcowego składa się kilka elementów. Po pierwsze hurtowa cena energii, po drugie opłata dystrybucyjna i inne narzuty typu opłata OZE, a od przyszłego roku również opłata mocowa – wyliczał Kamil Kliszcz, analityk Domu Maklerskiego mBanku cytowany przez dziennik.

Ekspert zaznaczył, że ceny hurtowe na rynku terminowym TGE, który zabezpiecza ok. 80 proc. dostaw na kolejny rok, są niższe niż w ubiegłym roku.

Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

– Myślę, że co najmniej o 30 zł za megawatogodzinę. Równocześnie mamy perspektywę wejścia opłaty mocowej szacowanej na ok. 45 zł na megawatogodzinę. W efekcie myślę, że należy się liczyć ze wzrostem kosztów dla odbiorcy końcowego, natomiast nie powinny to być jakieś drastyczne wzrosty – stwierdził Kliszcz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców
  2. Wszystko zaczęło się od nietypowego objawu. Mała Wiktoria walczy o życie
  3. Dodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIR
  4. Kolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydaje
  5. Od dziś możesz składać wnioski o dodatkowe pieniądze. Wyczekiwany zasiłek wraca
  6. Wielkie starcie kiboli z policją na Marszu Niepodległości. Płonęły flagi, w ruch poszedł gaz (WIDEO)
  7. Ziemniaki jakich jeszcze nie próbowałeś. Puszyste i lekkie jak chmurka kuleczki z piekarnika zrobisz w parę chwil
Lidl uruchomił tydzień polski. Na półki rzucił absolutne hityLidl uruchomił tydzień polski. Na półki rzucił absolutne hityCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News