Rachunki za prąd wyższe
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 10 Grudnia 2020

Trzech wielkich operatorów zwiększa ceny. Ujawniamy, o ile wzrosną twoje rachunki

Rachunki za prąd od 2021 roku wzrosną ze względu na nowe stawki operatorów. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, Polacy korzystający z usług Enei, PGE i Tauronu zapłacą więcej o średnio 3,5 proc. To jednak niejedyne obciążenia, jakie nas czekają.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosną stawki za energię
  • Jakie są przyczyny podwyżek
  • Ile rzeczywiście mogą być droższe rachunki

Rachunki za prąd w górę. Zaakceptowano nowe stawki

W 2021 roku będziemy płacić wyższe rachunki za prąd. Urząd Regulacji Energetyki (URE) ostatecznie zatwierdził nowe, wyższe taryfy postulowane przez czterech dostawców energii w Polsce.

- Gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót oraz Taurona zapłacą od 1 stycznia 2021 roku średnio o 3,5 proc. więcej za energię elektryczną - potwierdził URE w czwartek.

Więcej za prąd zapłacą odbiorcy zaliczani do tzw. grupy G11, czyli gospodarstwa domowe. Jak podaje Radio Zet, konsumenci zużywający miesięcznie średnio nieco poniżej dwóch megawatogodzin zapłacą ok. 1,5 zł więcej niż w 2020 roku.

Podwyżki rachunków u konkretnych dostawców są na zbliżonym do siebie poziomie. Enea wywalczyła wzrost taryfy średnio o 3,5 proc., PGE Obrót o 3,6 proc., a Tauron Sprzedaż dokładnie o 3,55 proc. Jest jeszcze czwarty dostawca, czyli Energia Obrót. URE informuje jednak, że w tym przypadku wciąż prowadzone jest postępowanie. Urząd zapewnia, że ceny będą odzwierciedleniem rzeczywistych kosztów ponoszonych przez dostawców.

- Regulator stoi na straży tych procesów, dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym - mówił cytowany przez RadioZet prezes URE, Rafał Gawin.

Instytucja informuje, że z usług Enei, PGE Obrotu, Tauronu i Energii Obrót korzysta ponad 60 proc. z 15,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Ponadto do wyższych rachunków należy doliczyć opłatę mocową, która wchodzi w życie od 2021 roku. Więcej o jej wpływie na ceny prądu pisaliśmy tutaj.

Rachunki za prąd jeszcze wyższe niż się spodziewałeś

Jeszcze przed rekonstrukcją rządu minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecywał, że rachunki za prąd nie wzrosną. Gdy tylko okazało się, że nie da się tego uniknąć, zapewnił zrekompensowanie kosztów obywatelom. Ostatecznie do rekompensaty nie doszło, a minister Sasin stwierdził, że jego resort nie jest obecnie dysponentem ustawy.

Tymczasem eksperci mBanku wskazują, że rzeczywista wysokość rachunków, będzie jeszcze wyższa. Do czynników takich jak opłata mocowa i nowe stawki za prąd doliczono opłatę dystrybucyjną, oraz kogenerecyjną, którą zapłacą firmy energetyczno-ciepłownicze.

- Nowe taryfy URE od stycznia 2021. Plus opłata mocowa oraz różnica pomiędzy opłatą OZE i usuniętą kogeneracyjną. Łącznie szacujemy skok rachunku w górę o 12-13 proc. - pisał na Twitterze profil mBank Research.

W Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciW Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Rafał Trzaskowski został wezwany na policję
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News