Rachunek za prąd. Rodzina doliczy jeszcze jeden.
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Konrad Karpiuk - 27 Grudnia 2020

Podwyżki cen energii dotkną wszystkich. Rodziny doliczą trzynasty rachunek za prąd

Rachunek za prąd w przyszłym roku wzrośnie choćby ze względu na opłatę mocową. Portal money.pl określił ją jako „trzynasty” koszt prądu w roku, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Według ekspertów niektórzy zapłacą za energię nawet 11-12 proc. więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile mogą wzrosnąć rachunki za prąd,
 • Jaka będzie stawka opłaty mocowej,
 • Dlaczego nową opłatę nazwano "trzynastym" rachunkiem.

Rachunek za prąd wzrośnie od 2021 roku

Na rachunek za prąd składają się m.in. ceny energii czynnej, stawki opłat dystrybucyjnych, opłat stałych i zmiennych, opłat jakościowych, handlowych, a od przyszłego roku także opłaty mocowej. Ze względu na liczne czynniki, ceny prądu potrafią podlegać wielu wahaniom.

W przypadku grupy G-11 (gospodarstw domowych), wysokość opłat zostanie określona przez przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdzi taryfy dla odbiorców. W zależności od dostawcy, ceny energii wzrosną o 3,5-3,6 proc. Z kolei odbiorcy biznesowi mogą zapłacić nawet 11-12 proc. więcej.

Opłata mocowa jako trzynasty rachunek za prąd

Opłatę mocową wprowadziła ustawa z 8 grudnia 2017 roku o rynku mocy. Jednak, aby wprowadzić dodatkowy rachunek w życie, trzeba było wcześniej przygotować infrastrukturę. Dlatego po raz pierwszy nowy podatek zapłacimy w 2021 roku.

Prezes URE zapowiedział, że gospodarstwa domowe będą płaciły stawkę miesięczną, której wysokość będzie zależna od rocznego zużycia energii. Odbiorców podzielono na trzy grupy podatkowe.

Jedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówJedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówCzytaj dalej
 • zużycie poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł/miesięcznie
 • zużycie od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł/miesięcznie
 • zużycie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł/miesięcznie
 • zużycie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł/miesięcznie

Jak zauważa money.pl, średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny w Polsce wynosi 2600-5500 kWh rocznie, znajdą się więc w najwyższej grupie podatkowej. Według portalu Optimalenergy.pl, żyjący samotnie zmieszczą się w zużyciu ok. 800 kWh, pary 2000 kWh.

GUS wskazuje, że w 2019 roku 24,2 proc. Polaków mieszkała w jednoosobowych gospodarstwach domowych, a w dwuosobowych 26,1 proc. Wygląda więc na to, że w najniższej grupie podatkowej znajdą się tylko najoszczędniejsi single.

Nie bez powodu opłatę mocową nazwano „trzynastym rachunkiem”. Statystyczny singiel zapłaci w ciągu roku dodatkowe 53,76 zł, dwuosobowe gospodarstwo domowe 89,64 zł, a rodziny nawet 125,52 zł.

Pozostałe grupy odbiorców, czyli np. przedsiębiorcy, będą płacić rachunek zależny od ilości energii pobranej z sieci w dni robocze od 7:00 do 21:00. Stawka opłaty mocowej wyniesie 0,0762 zł za każdą kWh. Mechanizm ma na celu zapewnić bezpieczeństwo dostawcom energii.

- Są elektrownie, które pracują za krótko, po kilkanaście-kilkadziesiąt godzin rocznie, i nie mogą pokryć swoich kosztów na rynku. Muszą być czynne w przypadku awarii elektrowni wiatrowych czy wodnych, ale ceny hurtowe są dla nich za niskie, a takie zastępcze elektrownie też muszą się jakoś odnaleźć w systemie - mówił Rafał Zasuń w programie "Money. To się liczy".

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

 1. Niedługo zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy. Powodem jedna regulacja
 2. Ile zarabia kasjerka w Kauflandzie? Stawki w sieciówce zrobią na Tobie wrażenie
 3. Wchodzą w życie już jutro. Specjalne przywileje dla niektórych Polaków
 4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News