Rachunek od oszustów wcale nie jest na prąd
flickr.com/Krzysztof Lis/CC BY-SA 2.0
Autor Radosław Święcki - 25 Lutego 2020

Popularny dostawca prądu ostrzega klientów. Mogłeś zapłacić fałszywy rachunek

Rachunek za prąd do sprawdzenia! TAURON ostrzega swoich klientów przed osobami, które podszywają się pod pracowników spółki i chcą wyłudzić pieniądze za prąd. Mogło się zdarzyć, że zapłaciłeś oszustom zamiast prawdziwemu dostawcy energii elektrycznej.

Rachunek za prąd, oczywiście fałszywy, to nowy sposób oszustów na wyciągnięcie pieniędzy od Polaków. Klienci otrzymują fałszywe e-maile z groźbą: „Jeżeli nie odnotujemy wpłaty w przeciągu 24 godzin, będziemy zmuszeni przerwać dostawę prądu”. "To próba wyłudzenia pieniędzy" - ostrzega swoich klientów TAURON w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

- Apelujemy do klientów o nieotwieranie plików załączonych do tych e-maili i niedokonywanie płatności na ich podstawie. Tych wiadomości nie wysyła do swoich klientów TAURON – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

W 2 lata zniknęło 7 tys. sklepów. Zakaz handlu działa odwrotnie niż zamierzonoW 2 lata zniknęło 7 tys. sklepów. Zakaz handlu działa odwrotnie niż zamierzonoCzytaj dalej

Rachunek do uregulowania. TAURON ostrzega listownie

Dostawca prądu podkreśla, że o ewentualnym wstrzymaniu dostaw prądu w związku z brakiem uregulowania zadłużenia przez klienta, robi to w formie listownej.

- Tylko informacja przekazana na piśmie może być, zgodnie z prawem, podstawą wstrzymania dostaw energii z powodu zadłużenia. Tak więc klient indywidualny otrzymuje w takiej sytuacji od TAURONA list, a nie – jak w przypadku próby oszustwa – wiadomość e-mail - czytamy w komunikacie.

DZISIAJ GRZEJE
1. Rząd wydał w dwa miesiące 30 mln zł na nagrody. Trzy ministerstwa o pieniądzach wciąż milczą
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

- Po drugie, w prawdziwym liście wzywającym do zapłaty, TAURON wyznacza termin wpłacenia zaległej kwoty do 14 dni od dnia otrzymania pisma. Zatem TAURON daje klientom na spłatę długu 14 dni, a nie - jak nieznany nadawca e-maili - 24 godziny - dodano.

Ponadto - jak podaje TAURON - w liście wzywającym do zapłaty zaległych należności "wyszczególnione są wszystkie kwoty, które składają się na zadłużenie oraz podany jest numer konta bankowego, na który należy wpłacić zaległą sumę. Jest to dotychczasowy, indywidualny numer konta bankowego klienta TAURONA - ten sam, który klient ma na swoich fakturach za prąd. A więc TAURON nie wskazuje klientowi nowego, nieznanego dotąd konta bankowego".

Ważne informacje przez list. Przypomnienie SMS-em lub mailem

TAURON podkreśla również, że w liście wzywającym do zapłaty podaje konsumentom wiele innych dodatkowych informacji.

- Przede wszystkim przedstawia podstawę prawną swoich działań oraz informuje o prawie do złożenia reklamacji. Ponadto, wysyłane przez TAURON listy są zawsze podpisane imieniem i nazwiskiem upoważnionej osoby oraz zawierają dane kontaktowe, pod którymi klient może uzyskać informacje w tej sprawie. Zatem listy wzywające do zapłaty wysyłane przez TAURON zawierają zawsze komplet informacji i - w przeciwieństwie do e-maili wysyłanych w celu wyłudzenia pieniędzy - nie są anonimowe - podkreślono w komunikacie.

Dostawca prądu przyznaje, że klienci zalegający z zapłatą należności mogą spodziewać się wiadomości e-mail czy SMS, jako formę przypomnienia o konieczności dokonania zapłaty. Dzieje się tak w sytuacji, gdy klient otrzymał list wzywający do zapłaty, a nie uregulował należności.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

- Nigdy jednak w tego typu wiadomościach TAURON nie wysyła numeru konta bankowego, na które trzeba dokonać wpłaty. Każdy klient ma swój indywidualny numer konta bankowego, który znajduje się na jego fakturze i tylko na ten numer konta powinien wpłacać zarówno bieżące, jak i zaległe należności - podsumowuje TAURON.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środka
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Turyści jadący do Zakopanego będą wściekli. Ogromne problemy aż przez 3 lata
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News