Punkty karne możesz sprawdzić w domu
By Kazimierz Mendlik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57909519
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Listopada 2019

Kontrola drogowa nie musi Cię zaskoczyć. Prosty sposób na sprawdzenie ilości punktów karnych

Punkty karne można sprawdzić bez wychodzenia z domu. Stan konta można sprawdzić przez internet. Jest jednak pewien warunek - potrzebny jest profil zaufany.

Punkty karne sprawdzisz w domu

Punkty karne można sprawdzić bez konieczności przychodzenia na komisariat policji - podaje portal auto-swiat.pl. Tak naprawdę potrzebny jest tylko dostęp do sieci. Jednak zanim ktoś zdecyduje się sprawdzić punkty karne na portalu obywatel.gov.pl, to musi stworzyć tzw. profil zaufany. Jest to zbiór danych o użytkowniku. Wprowadzane tam informacje podlegają następnie weryfikacji. Dane na profilu zaufanym są zabezpieczone w odpowiedni sposób, tak, by tylko właściciel mógł z nich korzystać.

Dzięki profilowi zaufanemu użytkownicy mogą potwierdzać swoją tożsamość w sieci i podpisywać elektroniczne dokumenty. Jest to bardzo praktyczna i wygodna metoda - dzięki temu obywatele mogą składać wiele wniosków do urzędów online, bez konieczności drukowania, skanowania czy wysyłania przekazem pocztowym. Wystarczy po prostu podpis z profilu zaufanego. Atutem tej usługi jest to, że założenie i korzystanie z niej jest całkowicie darmowe.

500 plus wykończyło ZUS. Ty też możesz zostać bez renty500 plus wykończyło ZUS. Ty też możesz zostać bez rentyCzytaj dalej

Są dwie możliwości

Jak podaje portal auto-swiat.pl, obecnie użytkownicy mają dwie ścieżki postępowania. Profil zaufany można stworzyć w punkcie potwierdzającym, mogą to być różne urzędy lub banki. Wniosek o stworzenie profilu zaufanego trzeba wysłać przez portal internetowy pz.gov.pl, a swoje dane potwierdzić osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym. Przy weryfikacji wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty. Dotyczy to też zakładania profilu zaufanego za granicą. Przykładowe punkty potwierdzające to urząd miasta, urząd dzielnicy, urząd gminy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy banki. Warto jednak się wcześniej upewnić, czy dana instytucja rzeczywiście zajmuje się zakładaniem profili zaufanych.

Jednak profil zaufany można też założyć i potwierdzić bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to prostsza i wygodniejsza opcja. Dokonuje się tego przy pomocy internetowego konta bankowego bądź certyfikatu kwalifikowanego. Jednak na ten moment łatwiejsza droga jest dostępna tylko dla klientów PKO BP, ING Banku Śląskiego i Banku Millenium. Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że już niedługo kolejne duże banki wprowadzą taką możliwość. To sprawi, że łatwiejsza i wygodniejsza ścieżka zakładania profilu zaufanego będzie dostępna dla niemal 80 procent obywateli.

Kiedy użytkownik będzie chciał sprawdzić swoje punkty karne, to zostanie poproszony o weryfikację swojej tożsamości przy pomocy profilu zaufanego. Wtedy dostanie SMS z kodem autoryzacyjnym. Taki kod należy wpisać w odpowiednim polu pod cyfrowym formularzem.

Początek 2020 roku uderzy po kieszeni. Ceny kluczowych towarów wystrzeląPoczątek 2020 roku uderzy po kieszeni. Ceny kluczowych towarów wystrzeląCzytaj dalej

Jak sprawdzić punkty karne?

Punkty karne można sprawdzić na stronie internetowej obywatel.gov.pl. Po wejściu na portal należy kliknąć przycisk “Sprawdź swoje punkty karne”. Wtedy system przenosi na stronę profilu zaufanego - tam logujemy się na uprzednio założony profil. Po zalogowaniu system przenosi użytkownika z powrotem na portal obywatel.gov.pl. Informacje o punktach karnych powinny wyświetlić się od razu. Takie dane można pobrać w pliku PDF, jednak należy pamiętać, że taki plik ma wartość tylko informacyjną - nie jest to urzędowy dokument. Ministerstwo cyfryzacji zapewnia, że baza jest aktualizowana każdego dnia, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości użytkownicy mogą sprawdzać codziennie swoje punkty karne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News