02.07.2011 Kurnik , kogut fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
East News, Andrzej Iwańczuk
Autor Kamila Jeziorska - 23 Grudnia 2020

Ptasia grypa znów uderzyła. Niepokojące doniesienia z popularnego polskiego kurortu

Ptasia grypa nie zwalnia tempa i wciąż atakuje. Tym razem ognisko ptasiej grypy wykryto w woj. zachodniopomorskim i jak informuje Inspekcja Weterynaryjna - odpowiednie procedury zostały już wdrożone. Czy Polska może mówić o kolejnej epidemii w kraju?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W której miejscowości wykryto wirus ptasiej grypy,
  • Czemu ptasia grypa stanowi zagrożenie,
  • Jakie procedury zostały wdrożone w tej sprawie.

Ptasia grypa wciąż atakuje

Ptasia grypa nawiedza Polskę regularnie od 2006 r., gdy po raz pierwszy wykryto jej ognisko u dwóch martwych toruńskich łabędzi. W 2007 r. skala epidemii ptasiej grypy była tak ogromna, że doprowadziła do społecznej paniki w tym aspekcie.

O ptasiej grypie zazwyczaj mówiono w kontekście Rosji, skąd przylatują do nas dzikie ptaki wędrujące do ciepłych krajów. Nic bardziej mylnego. Ptasia grypa dotarła do naszego kraju bowiem także z Zachodu - jej ogniska wykryto m.in.: w Holandii.

Ptasia grypa atakuje przede wszystkim ptaki hodowlane, a mianowicie drób. Wirus stanowi ogromne zagrożenie dla hodowców drobiu, dla których odstrzał chorego ptactwa oznacza ogromne straty finansowe.

Ptasią grypą może zarazić się także człowiek, jednakże następuje to poprzez kontakt z ptasimi odchodami i zakażonym ptactwem. Weterynarze oraz lekarze uspokajają przerażone osoby, że wystarczy zachować odpowiednie zasady higieny osobistej.

W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfelW Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfelCzytaj dalej

Ptasia grypa w Mielnie

Nie jest tajemnicą, że Polska przez chwilę pozostawała na liście krajów, które są bezpieczne od ptasiej grypy. Po raz pierwszy w tym roku ptasią grypę wykryto w Wielkopolsce, a następne przypadki kolejno na Mazowszu oraz na fermie w Kwakowie.

Portal agrounia.pl, powołując się na dane Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, informuje, że potwierdzono 46. ognisko ptasiej grypy w tym roku. Ptasią grypę wykryto na fermie hodowlanej utrzymującej 320 kur niosek w wieku 44 tygodni.

Ptasią grypę wykryto w miejscowości Mielno w woj. zachodniopomorskim. Wielu Polaków zna Mielno ze swoich wakacyjnych przygód, ponieważ jest to popularny kierunek wypraw Polaków w lato. Jednakże teraz boryka się ono z problemem wirusa u ptaków. Jest to pierwsze ognisko wykryte w tym regionie.

- Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła w gospodarstwie procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków - podaje agrounia.pl.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  2. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  3. Generał policji może dostać 10 lat więzienia. Afery ciąg dalszy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News