02.07.2011 Kurnik , kury brojlery fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
East News, Andrzej Iwańczuk
Autor Kamila Jeziorska - 10 Grudnia 2020

Ptasia grypa staje się nowym, poważnym problemem. Nowe ogniska kolejnej choroby to spory powód do obaw dla hodowców

Ptasia grypa znów dotarła do Polski i atakuje nasze ptactwo. Eksperci podkreślają, że nawrót epidemii był tylko kwestią czasu, a hodowcy już teraz drżą o swoje ptaki. Niestety, ale ptasia grypa jest już prawie w każdym regionie kraju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym de facto jest ptasia grypa
  • Jak epidemia ptasiej grypy odbija się na hodowcach drobiu
  • Czy przyniesie to problemy finansowe

Ptasia grypa znów atakuje

Ptasia grypa to problem, z którym regularnie Polska boryka się od 2006 r., bowiem to wtedy zostały wykryte pierwsze przypadki zakażenia wirusem. W 2007 r. ptasia grypa doprowadziła do społecznej paniki, a w kolejnych latach stała się ogromnym problemem hodowców ptaków.

Ptasia grypa jest także niebezpieczna dla człowieka, ponieważ poprzez kontakt z zakażonym ptactwem oraz ptasimi odchodami ludzie również mogą na nią zachorować. Lekarze uspokajają, że łatwo jest uniknąć choroby poprzez zachowanie higieny.

Nasilenie zakażeń ptasiej grypy następuje przede wszystkim w okresie migracji ptaków przypadającym na czas jesienno-zimowy. Wbrew pozorom ptasia grypa nie przychodzi do nas tylko z Rosji, ale też z Holandii, Danii, Szwecji i innych państw.

Polska przez bardzo krótki okres czasu cieszyła się statusem państwa wolnego od zakażeń ptasią grypą. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że pierwszy przypadek wykryto w Wielkopolsce, a kolejny na Mazowszu. Niedawno informowaliśmy o przypadku ptasiej grypy na fermie w Kwakowie. Wygląda na to, że ptasia grypa rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie.

- W ostatnich czasach większą niespodzianką jest brak grypy ptaków niż jej występowanie - mówi w rozmowie z gazetą Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska, zajmujący się rynkami rolnymi. Dodaje, że w efekcie inne kraje zamkną drzwi przed nosem polskim hodowcom.

Ptasia grypa obawą hodowców

Obostrzenia dla polskiego drobiu wprowadziła już Rosja, a Hongkong całkowicie zakazał wjazdu polskiego mięsa. Podobne kroki prawdopodobnie podejmą Chiny oraz Republika Południowej Afryki. Na ten moment jeszcze nie jest wiadome jak zachowa się Wielka Brytania.

"Rentowność kapitałów własnych spadła z 11 proc. w I połowie 2019 r. do 6,8 proc. w tym roku. W tym samym okresie pogorszyła się kondycja finansowa firm, bo rentowność aktywów zmalała do 3,1 proc. z 5,3 proc. W dół zjechał zysk ze sprzedaży (do 1,3 proc. z 2 proc.) oraz marża (z 2,4 proc. do 1,8 proc.)" - pisze DGP na temat sytuacji firm zajmujących się drobiem.

- Widać wyraźne pogorszenie opłacalności całego biznesu. Wynik finansowy mocno się pogorszył, spadł ze 135 mln zł na koniec I półrocza 2019 r. do 89,7 mln zł na koniec czerwca tego roku. Do tego warto zwrócić uwagę, jak się kształtował wskaźnik rotacji zapasów, który pokazuje, jak długo mięso jest przetrzymywane w chłodniach. Mamy wyraźny wzrost tego wskaźnika z ok. 16 do 21 dni - tłumaczy Olipra.

Wskazuje także, że polski drób jest uważany za mięso dobrej jakości, a skupowany był przez inne kraje za dobrą cenę. Niestety, ale duże zapasy mięsa w chłodniach sprawiły, że ceny drobiu poszybowały w dół i nawet ubojnie sprzedają go za bezcen poza granice Polski.

Według danych Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz eksporterzy stracili ok. 800 mln zł przychodu od początku tego roku. Jednocześnie Polacy nadal kupują tyle samo mięsa, ale za niższą kwotę.

W 2021 roku czeka nas podatkowy huragan. Od wysokości rachunków może rozboleć głowaW 2021 roku czeka nas podatkowy huragan. Od wysokości rachunków może rozboleć głowaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
  2. Kompromitacja TVP na oczach milionów widzów
  3. Już za 2 dni hitowa akcja Kauflandu. Sieć przeżyje szturm

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News