Ptasia grypa znów jest obecna w Polsce. Dla branży oznacza to zerwane kontrakty i gigantyczne straty
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Stycznia 2020

Masowo zakazują importu mięsa z Polski. Boją się o swoje zdrowie

Ptasia grypa wróciła do Polski. Dla branży oznacza to duże problemy. Najwięksi importerzy mięsa drobiowego wprowadzają zakazy importu drobiu z Polski. Z powodu pojawienia się nowych ognisk choroby straty wynoszą już ponad 100 tys. sztuk drobiu.

Ptasia grypa zbiera żniwa

Niedawno ptasia grypa została wykryta w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To bardzo złe wiadomości dla branży drobiowej w Polsce, gdyż może stracić największych kontrahentów. "Sprzedaż polskiego mięsa drobiowego rosła w tempie 12 proc. rocznie, z czego połowa była zasługą dwóch niedawno odzyskanych rynków: chińskiego i południowoafrykańskiego. Znów je tracimy" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kiedy złożyć PIT 2019? Kilka zmian, o których koniecznie trzeba wiedziećKiedy złożyć PIT 2019? Kilka zmian, o których koniecznie trzeba wiedziećCzytaj dalej

Gazeta pisze, że ptasia grypa sieje prawdziwe spustoszenie. "Wirus jest bardzo zjadliwy, ptaki padają w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin. Straty w wyniku choroby i prewencyjnej utylizacji zarażonych stad to już ok. 100 tys. sztuk drobiu" - czytamy.

Rynek już odczuł konsekwencje ptasiej grypy

Jeśli porównać to całego pogłowia, które w Polsce wynosi ok. 200 mln sztuk drobiu, takie straty nie wydają się ogromne, jednak branża już zdążyła odczuć konsekwencje, jakie może stwarzać ptasia grypa. Kluczowi importerzy polskiego mięsa drobiowego zdecydowali o zakazie importu z naszego kraju.

Jak podaje Business Insider Polska, zakaz importu wprowadziły Chiny, Japonia, Filipiny, Azerbejdżan, RPA, Singapur, Tajwan i Wietnam. Zakaz importu dotyczy mięsa drobiowego oraz jaj.

"O ile nie uda się szybko zatrzymać rozprzestrzeniania się choroby, grozi nam powtórka z 2016 r., czyli ponowne wypadnięcie z tych krajów. Nie stosują one bowiem regionalizacji przy nakładaniu sanitarnych, prewencyjnych zakazów importu w przypadkach wystąpienia chorób wśród zwierząt hodowlanych. Gdy wirus zaatakuje w jednym regionie, zakaz obejmuje mięso z całego kraju, w którym się pojawił" - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Polska jest jednym z największych producentów mięsa drobiowego w Europie. Produkcja drobiu wynosi 2,5 miliona ton rocznie, co daje 16,8 procent produkcji w całej Unii Europejskiej.

Wywóz śmieci może być tańszy. Kilka porad, byś zapłacił mniejWywóz śmieci może być tańszy. Kilka porad, byś zapłacił mniejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News