Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 2 Listopada 2020

Pandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemiczne

Ptasia grypa zbliża się do Polski wielkimi krokami i jak się okazuje, pandemia koronawirusa może stać się jednym z mniejszych problemów naszego kraju. Niestety, ptasia grypa także stanowi ogromne zagrożenie i atakuje nie tylko ludzi, ale również zwierzęta.

Ptasia grypa znów nadciąga

Ptasia grypa dotarła do Polski w 2006 r. kiedy znaleziono dwa martwe i jednego chorego łabędzia w Toruniu. Niestety, nie był to jedyny atak ptasiej grypy w Polsce, bowiem ponownie dotarła do nas w 2007 r. i wywołała społeczną panikę.

Ministerstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćMinisterstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćCzytaj dalej

Ptasia grypa jest groźna nie tylko dla ptaków, ale także i ludzi. Eksperci starają się uspokoić bojących się o swoje zdrowie i tłumaczą, że aby zapobiec zachorowaniu na ptasią grypę należy zachowywać higienę. Jakie są więc jej objawy?

Ptasia grypa wywołuje u ludzi zapalenie spojówek, gorączkę, ból gardła, ból mięśni i stawów, a nawet ataksję. U zwierząt z kolei jest to brak apetytu, objawy nerwowe czy trudności z oddychaniem. Ptasią grypę można rozpoznać także po miękkości skorupek jaj.

Ptasia grypa może przenieść się na człowieka, dlatego tak bardzo ważne jest unikanie kontaktu z ptasimi odchodami oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z ptakami. Niestety, ale ptasią grypą można zarazić się nawet w przypadku jedzenia potraw z surowych jaj. W związku z tym w okresie pandemii ptasiej grypy najlepszym rozwiązaniem jest niejedzenie pysznego kogla-mogla.

Na Biedronkę nałożono srogą karę. Wszystko przez hasło Na Biedronkę nałożono srogą karę. Wszystko przez hasło "zawsze niskie ceny"Czytaj dalej

Ptasia grypa może ponownie zaatakować Polskę, niezależnie od pandemii koronawirusa. Portal Biznes Interia podaje, że w ostatnich dniach obecność wirusa ptasiej grypy stwierdzono u dzikich ptaków w Izraelu oraz w Holandii.

- W związku z tym pragnę podkreślić, że sytuacja jest poważna i stanowi realne zagrożenie dla produkcji drobiu w Polsce, w tym dla eksportu polskiego mięsa drobiowego, zaapelował w zeszłym tygodniu minister rolnictwa Grzegorz Puda.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Największa gwiazda "M jak miłość" wyjawiła, jak naprawdę zachowywał się Pyrkosz na planie. Wyjawiono dotąd nieznane fakty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Będą rekompensaty, budżet idzie w setki milionów. Program nie obejmie jednej grupyBędą rekompensaty, budżet idzie w setki milionów. Program nie obejmie jednej grupyCzytaj dalej

Ptasia grypa nie odpuszcza

Ptasia grypa nie odpuszcza i cały czas zbiera żniwo. Minister podkreślił, że ryzyko jej wystąpienia w Polsce staje się coraz większe, ponieważ nadchodzi sezon migracji ptaków. Przypomniał także, że drób domowy może zakazić się drogą oddechową i pokarmową, jednakże takich sposobów jest więcej.

Ptasia grypa może zaatakować ptaki hodowlane nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi osobnikami, ale także przez zanieczyszczony pokarm dla ptaków. Nieświadomie do rozprzestrzeniania się ptasiej grypy może przyczynić się człowiek przez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty.

Główny Lekarz Weterynarii w związku z możliwością wystąpienia ptasiej grypy zalecił hodowcom wzmocnienie bioasekuracji. Wskazał, że najlepszym środkiem jest rozłożenie mat dezynfekujących, ale także zakładanie odzieży i obuwia ochronnego przez osoby wchodzące do pomieszczenie, w którym znajduje się drób.

Intercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowejIntercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowejCzytaj dalej

Analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz z kolei przestrzegają przed ptasią grypą. - Izba zdecydowanie sugeruje polskim hodowcom także trzymanie ptactwa w zamknięciu, powiedziała dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.

Ptasia grypa może przynieść także ogromne straty hodowcom drobiu. Gawrońska podkreśliła, że przez pandemię koronawirusa będą one ogromne, a ptasia grypa może dodatkowo spotęgować ten fakt.

"Ostatnia epidemia grypy ptaków pojawiła się w Polsce na przełomie grudnia ub.r. i stycznia br. W sumie wykryto 35 ognisk tej choroby, głównie w stadach kaczek i indyków. Ostatni przypadek stwierdzono 31 marca br. w woj. lubuskim. W tym czasie choroba zaatakowała polski drób w dziewięciu województwach, przyczyniając się do likwidacji setek tysięcy sztuk ptactwa", pisze Biznes Interia. Miejmy nadzieję, że w tym roku nie uderzy w polskie ptactwo zbyt mocno.

Za stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachZa stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Rodzice w żałobie, dziecko miało tylko 4 miesiące
  2. Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 4-miesięczne dziecko
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Anna Lewandowska zdradziła swój przepis na zdrowie. Pyszny i pomoże zwalczyć choroby (FOTO)
  7. Przez kilka miesięcy codziennie żuł jednego goździka. Gdy zobaczył wyniki badań, nie mógł opanować emocji
Kursy walut: Złoty na kolanach, tak źle nie było od 11 lat. Czy są szanse na poprawę?Kursy walut: Złoty na kolanach, tak źle nie było od 11 lat. Czy są szanse na poprawę?Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News