Seniorzy czekają na przywileje
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 7 Stycznia 2020

Wciąż niepewna sytuacja seniorów. Wiele z przywilejów może nie zostać zrealizowanych

Przywileje dla seniorów, takie jak elastyczny kontrakt o pracę oraz ograniczenie ochrony przedemerytalnej, to pomysły rządu, by osoby starsze były bardziej aktywne. Jednak dwie organizacje nie mogą dojść do konsensusu w tej sprawie.

Przywileje dla osób w wieku przedemerytalnym

Przywileje dla osób w wieku 50-55 plus, które w tym roku być może zostaną wdrożone, mają zachęcić tych ludzi do bycia dłużej aktywnymi zawodowo. W kwestii tej usiłują dojść do porozumienia związki zawodowe oraz organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego. Negocjacje trwają od przeszło pół roku.

Ministerstwo Rozwoju prowadzi odrębne konsultacje

Odrębne konsultacje są prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju. Część pomysłów jest zbieżnych z tymi, które opracowała rada. “Ale niektóre – jak np. likwidacja ochrony przedemerytalnej lub nowy rodzaj umowy o zatrudnienie, który dawałby seniorom swobodę co do godzin pracy w danym okresie czasu (np. miesiącu) – kompletnie różnią się od tych z trudem negocjowanych na forum RDS” - informuje “DGP”. Z tego powodu partnerzy społeczni, a szczególnie związki zawodowe, mają obawy.

“Nie wiemy, czy oba resorty – pracy i rozwoju – miały świadomość, że odrębnie opracowują rozwiązania w tej samej sprawie. Nie chcemy być zaskakiwani pomysłami, które nie są konsultowane w ustawowym trybie, czyli z radą” – wskazuje Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ, jak cytuje DGP

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

Zestawienie Ministerstwa Rozwoju

Zestawienie, które opracowało MR zawiera m.in. propozycję, żeby ze środków FP finansować szkolenia dla starszych osób, a także w pewnym stopniu ich pensje, jeśli są delegowani przez firmę do zadań związanych z wdrażaniem młodych pracowników do pracy.

W zestawieniu zawarto też zgłoszenie przewidujące np. “ułatwienia podatkowe w przypadku współfinansowania niektórych świadczeń pracownikom (np. karnetów na siłownię, pakietów medycznych)”. Jednak postulaty odnośnie składek ZUS za seniora w sprawie ich obniżenia lub całkowitego zniesienia wywołały sprzeciw.

“Nie zgodzimy się na to. Stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, już teraz jest bardzo niska” – tłumaczy Barbara Surdykowska z biura eksperckiego NSZZ „Solidarność”, jak cytuje “DGP”.

W styczniu na pewno wzrosną renty. Podwyżka zależy jednak od rodzaju świadczeniaW styczniu na pewno wzrosną renty. Podwyżka zależy jednak od rodzaju świadczeniaCzytaj dalej

Zmiany w kodeksie pracy

Kontrowersje wywołały również propozycje dotyczące licznych zmian w kodeksie pracy, takich jak na przykład ograniczenia lub likwidacji ochrony przedemerytalnej. Jedno ze zgłoszeń zakłada, że ochrona miałaby zostać uchylona w przypadku spadku wydajności pracownika poniżej 80 proc. produktywności z okresu przed nabyciem ochrony.

“Wydajność spada wraz z wiekiem, co wynika z uwarunkowań biologicznych. Takie rozwiązanie zapewne zostałoby uznane za dyskryminujące i szybko trafiłoby np. do Trybunału Sprawiedliwości UE” – tłumaczy Katarzyna Dulewicz, radca prawny i partner w kancelarii CMS Cameron McKenna, cytowana przez “DGP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Filip Chajzer pochwalił się mamą. "Wygląda młodziej od syna"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News