Przetarg na odzież ochronną bez udziału Polski
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 24 Marca 2020

UE masowo kupuje maski i kombinezony, ale Polska nic nie dostanie. Z własnej winy

Organizowany przez Komisję Europejską przetarg na maski, rękawiczki i kombinezony bez Polski. Wszystko przez to, że zbyt późno przystąpiliśmy do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień.

Przetarg bez Polski

- W tym konkretnym przetargu Polska nie brała udziału – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

Przetarg na który złożono oferty dotyczące materiałów mających chronić obywateli przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa został rozpisany pod koniec lutego, tymczasem Polska przystąpiła do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień na początku marca.

W kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszyW kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszyCzytaj dalej

Początkowo oferty były niewystarczające, bo w związku z pandemią na rynku brakuje sprzętu ochronnego. Komisja Europejska zdecydowała się przedłużyć postępowanie zakupowe i teraz okazało się ono skuteczne. W sumie wzięło w nim udział 25 krajów unijnych.

- Producenci złożyli oferty pokrywające, a w niektórych przypadkach nawet przekraczające ilości wymagane przez państwa członkowskie uczestniczące w zamówieniu - podała Komisja Europejska.

- Na całym świecie jest ogromne zapotrzebowanie na odzież ochronną i sprzęt medyczny. To sukces, że wspólna europejska inicjatywa zakupowa była w stanie uzyskać na światowym rynku konkretne oferty o dużej skali w najkrótszym czasie. To pokazuje unijną solidarność w działaniu. Unaocznia, że bycie częścią Unii się opłaca – podkreśla przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Wywóz śmieci z ograniczeniami. Pierwsze wchodzą w życie już za kilka dni, wiemy od kogo zacznąWywóz śmieci z ograniczeniami. Pierwsze wchodzą w życie już za kilka dni, wiemy od kogo zacznąCzytaj dalej

Unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu podkreśla, że sprzęt ma być dostępny dwa tygodnie po podpisaniu przez państwa członkowskie umów z oferentami.

- Te niezbędne materiały zostaną wkrótce dostarczone potrzebującym. Razem wygramy tę walkę – mówi Kiriakidu.

Wina PO?

PAP przypomina, że mechanizm wspólnych przetargów powstał dekadę temu po wybuchu epidemii świńskiej grypy, zaś o nieprzystępowaniu Polski do unijnego mechanizmu podjął rząd Platformy Obywatelskiej. Minister zdrowia przyznał na początku marca w Brukseli, że podtrzymywał decyzję podjętą przez ówczesna minister zdrowia Ewę Kopacz, ale w obliczu najnowszych wydarzeń postanowił ją zmienić. Szumowski podkreślił, że jeśli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie.

Dostały 5 tys. zł kary za złamanie kwarantanny. 5 dni później znowu ją zlekceważyłyDostały 5 tys. zł kary za złamanie kwarantanny. 5 dni później znowu ją zlekceważyłyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem".
  2. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News