Przetarg na auta CBA
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Konrad Karpiuk - 8 Grudnia 2020

Jest rządowy przetarg na kolejne 75 samochodów. Mają zastąpić "najbardziej wysłużone pojazdy"

Rozpisano przetarg na kolejne auta dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do obecnej floty dołączyć ma 75 nowych pojazdów, zastępujących wysłużone auta. W tym roku agencja kupiła już 11 nowych BMW.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie wymogi na CBA w kwestii przetargu
 • Jak CBA tłumaczy konieczność zakupu nowych aut
 • Jakie przetargi w ostatnim czasie ogłaszał rząd

Przetarg na nowe auta dla rządowej agencji

Przetarg na auta dla CBA został ogłoszony jeszcze pod koniec listopada 2020 roku. Rzeczpospolita, podaje że agencja będzie czekać na oferty do 29 grudnia bieżącego roku.

Służby nabędą 75 nowych pojazdów. Jak ustaliła RZ, wśród nich wyszczególniono 48 samochodów klasy średniej wyższej, 21 kompaktów, dwa busy, jeden SUV, auto do przewozu zatrzymanych, furgon dostawczy, oraz pojazd wielozadaniowy.

W warunkach przetargu dokładnie określono wymogi co do aut dla CBA. Cztery z pojazdów klasy średniej wyższej mają mieć napęd na cztery koła i silnik o mocy przynajmniej 250 koni mechanicznych. W wypadku SUV-a oczekiwana moc to 330 KM. Powyższe warunki spełnią jedynie auta marek premium.

- Postępowanie wszczęto w związku z koniecznością wymiany najbardziej wyeksploatowanych pojazdów służbowych CBA na nowe. Pojazdy służbowe są podstawowym narzędziem wykonywania różnych statutowych zadań CBA na terenie całego kraj - tłumaczył Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Spore kontrowersje wokół decyzji. Rząd robił w tym roku sporo przetargów

Decyzja budzi spore kontrowersje, zwłaszcza że w listopadzie został rozstrzygnięty inny przetarg na auta dla CBA. Agencja nabyła wtedy 11 sztuk BMW serii 3, co kosztowało budżet państwa 1,24 mln zł.

- W nowym przetargu auta z klasy średniej wyższej mają mieć moc co najmniej 150 KM, tyle samo co w poprzednim, i podobne wymiary. Czy to oznacza, że służba znowu celuje w BMW? Rozmach przetargu, szczególnie w dobie pandemii, jest szokujący - krytykował Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej.

Jednak jest szansa na prawie normalne ferie dla dzieci. Będą mogły skorzystać z jednej formy wypoczynkuJednak jest szansa na prawie normalne ferie dla dzieci. Będą mogły skorzystać z jednej formy wypoczynkuCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Pieniądze w ramach Funduszu Wsparcia Kultury są rozdawane pod stołem?
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Jeszcze w październiku tego roku spore kontrowersje wywołał przetarg Centrum Obsługi Administracji Rządowej na 308 nowych samochodów. Rząd tłumaczył się, że ponad 80 proc. z nich należało do segmentu B i C, więc były to auta użytkowe, a nie luksusowe limuzyny.

- W dobie tak poważnego kryzysu gospodarczego tego typu zakupy powinny być przesuwane na kolejne lata. Władza naprawdę ma czym jeździć. Zamiast stawiać na komfort własnych podróży, powinna skupić się na ratowaniu miejsc pracy - mówił Brejza na temat ostatniej inwestycji rządu.

Jak pisze RZ, 308 aut kupionych w przetargu dla Centrum Obsługi Administracji Rządowej ma trafić do 70 jednostek administracji państwowej. Większość z nich przejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Również Służba Ochrony Państwa ogłaszała w tym roku przetarg na nowe auta. Według wiadomości RZ zainwestowano w pojazdy klasy premium. Wśród nich były 3 SUV-y o długości nie mniejszej niż 480 cm, napędem na cztery i koła i skórzaną tapicerką.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Tragedia na Mazowszu. Znaleziono ciało 25-latki z ranami kłutymi
 2. Objawy chorób widoczne na szyi. Jej wygląd mówi wiele o naszym zdrowiu
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Morawiecki przekazał ważną wiadomość. Zacznie się po Nowym Roku
 7. Pilny komunikat TVP w sprawie ramówki. Wymowna reakcja widzów
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News