Przepisy drogowe muszą się zmienić, by poprawić bezpieczeństwo pieszych - uważa Adam Bodnar
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Listopada 2019

Poważne zmiany w przepisach drogowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa będziemy jeździć jak w Unii

Przepisy drogowe powinny ulec zmianie. Tak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w oświadczeniu wydanym z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który wypada 17 listopada. Chodzi m.in. o zmianę zasad pierwszeństwa.

Przepisy drogowe do zmiany

Przepisy drogowe powinny zostać zmienione - zwraca uwagę Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich w oświadczeniu, które zostało wydane z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, które wypada w niedzielę 17 listopada. “To szczególny dzień dla naszego kraju, który przoduje w europejskich, niechlubnych statystykach śmiertelności na drogach. Musimy pamiętać o wszystkich tych, którzy ucierpieli w wypadkach drogowych, o bólu rodzin i przyjaciół tych, którzy na drogach zginęli" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym stronie RPO.

"Wspomnienie ofiar wypadków drogowych uczyńmy jednak także okazją do zastanowienia się nad rozwiązaniami istniejącego problemu. Coraz nowocześniejsze drogi, po których się poruszamy, choć zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, nie są rozwiązaniem wystarczającym" - zwraca uwagę Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaznaczył w oświadczeniu, że ze względu na pamięć o ofiarach wypadków drogowych dalej zamierza podejmować aktywne działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Odroczenie płatności na 45 dni. Nowe rozwiązanie dla zadłużonych Polaków?Odroczenie płatności na 45 dni. Nowe rozwiązanie dla zadłużonych Polaków?Czytaj dalej

Przepisy drogowe muszą się zmienić - uważa RPO

Adam Bodnar podkreślił, że czeka na realizację postulatów, które zgłaszał w tym roku do Ministerstwa Infrastruktury. "Pierwszy z nich, to zmiana zasad pierwszeństwa na i w sąsiedztwie przejść dla pieszych. Drugi – uregulowanie zasad ruchu elektrycznych urządzeń transportu osobistego. To niezwykle ważne kwestie, które mogą wpłynąć na ograniczenie liczby wypadków, w tym wypadków śmiertelnych na polskich drogach" - napisano w oświadczeniu.

W styczniu tego roku Adam Bodnar apelował do szefa resortu infrastruktury o przyznanie pierwszeństwa pieszym, którzy czekają na przejście przez jezdnię albo wchodzą na oznakowane przejście - podaje bankier.pl. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie przepisy obowiązują już w wielu krajach Europy. Dziś pieszy jest uprzywilejowany na jezdni, gdy już wejdzie na przejście, jednak nie wcześniej.

Najem mieszkania obwarowany przepisami. Już niedługo nie będzie to takie prosteNajem mieszkania obwarowany przepisami. Już niedługo nie będzie to takie prosteCzytaj dalej

Resort odpowiada

Potem Ministerstwo Infrastruktury wystosował odpowiedź do Bodnara, że w wielu krajach europejskich ochrona pieszego, który chce wejść na przejście dla pieszych obowiązuje już od lat, co sprawia, że tamtejsi kierowcy przyzwyczaili się już do obowiązku ustąpienia im w takich sytuacjach. Jednak nie były tam prowadzone pogłębione badania nad tym zagadnieniem i nie jest możliwe ocenienie, jak proponowana przez RPO zmiana wpłynęłaby na sytuację na polskich drogach. Jak podaje bankier.pl, również w czerwcu tego roku Adam Bodnar zwracał uwagę na problemy z określeniem statusu prawnego osoby, która porusza się na elektrycznej hulajnodze po chodnikach, co jest niebezpieczne dla pieszych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez swój nos nie mogła patrzeć na swoje odbicie. Po operacji jest jak zupełnie inna osoba
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News