Przepisy drogowe zmiany dla kierowców
Wikimedia Commons Kazimierz Mendlik CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 7 Grudnia 2020

Od soboty aż 5 wielkich zmian na drogach. Kierowco, lepiej się strzeż

Nowe przepisy drogowe weszły w życie już od weekendu 4 i 5 grudnia. Wprowadzono pięć zmian, które mają znacznie ułatwić życie kierowcom. Jednak nie wszyscy będą z nich zadowoleni.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie ułatwienia dla kierowców zostały wprowadzone
 • Co będziemy mogli sprawdzić za pośrednictwem aplikacji mObywatel
 • Jakie będą konsekwencje dla kierowców próbujących unikać przepisów

Nowe przepisy drogowe ułatwią życie kierowcom, ale ukrócą też "cwaniactwo"

Nowe przepisy drogowe regulują konieczność posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Teraz nie trzeba nosić przy sobie tzw. plastiku. Funkcjonariusze przy kontroli sprawdzą uprawnienia w bazie danych. Do wyjechania z domu wystarczą więc kluczyki, bo od dłuższego czasu nie trzeba wozić ze sobą także dowodu rejestracyjnego.

Orlen jak potwór pożerający wszystko, co na jego drodze. Właśnie wykupił grupę, która ma dane 17 mln osóbOrlen jak potwór pożerający wszystko, co na jego drodze. Właśnie wykupił grupę, która ma dane 17 mln osóbCzytaj dalej

Do tej pory za brak dokumentu prawa jazdy przy sobie, można było otrzymać mandat wysokości 50 zł. Kara była najmniejszym problemem, bo bez "plastiku" nie mogliśmy kierować dalej pojazdem. Musieliśmy więc czekać na kogoś kto dowiezie nam dokument, lub poprowadzi za nas auto. Oczywiście mimo tych zmian, wciąż musimy mieć ważne uprawnienia.

Każdy kierowca będzie mógł sprawdzić swoje prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Znajduje się w niej zakładka mPojazd, w której sprawdzimy dane ze swojego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, czy ubezpieczenia OC. Aplikacja upomni również kierowcę, gdy będzie się zbliżał koniec jego polisy, bądź przeglądu. Z łatwością uzyskamy także informacje o ilości zebranych punktów karnych.

Ile można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złIle można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złCzytaj dalej

To oznacza również przykre konsekwencje dla osób, które wykorzystywały lukę w przepisach drogowych. Kierowcy chcący uniknąć zatrzymania prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego, nie wozili ich przy sobie. Od teraz policja będzie wprowadzać informacje o zatrzymaniu dokumentu w Centralnej Ewidencji Kierowców CEK.

Znowelizowane przepisy drogowe wyjątkowo korzystne dla kierowców

Od wprowadzenia nowych przepisów drogowych, nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, jeśli skończą nam się miejsce na pieczątki. Diagnosta wystawi zamiast tego zaświadczenie o przejściu badania technicznego. W razie zgubienia dokumentu z przeglądu, możemy poprosić o duplikat na Stacji Kontroli Pojazdów w której przeprowadziliśmy kontrolę.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Rydzyk już się nie wywinie. Jest deklaracja Sekielskiego
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

- Poza tym, trzeba pamiętać o tym, że od 4 grudnia, gdy sprzedajemy pojazd i brak jest miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, to kupującemu trzeba przekazać zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym - tłumaczył rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, Szymon Huptyś.

Nowe przepisy drogowe przewidują ułatwienie powrotu świeżo zakupionym autem do domu, jeśli kupiliśmy go np. daleko od miejsca zamieszkania. Zrobimy to dzięki możliwości rejestracji, bądź czasowej rejestracji poza urzędem przypisanym do miejsca zamieszkania.

Chcieli mieć CPK, niech płacą. Pierwszy mieszkaniec zdradził ile chce dostać za gruntyChcieli mieć CPK, niech płacą. Pierwszy mieszkaniec zdradził ile chce dostać za gruntyCzytaj dalej

- Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu - mówił rzecznik prasowy resortu infrastruktury.

Od 4 grudnia funkcjonuje powiązanie czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu. Jak zaznacza Huptyś, dzięki temu znika obowiązek przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu.

- Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, nie trzeba już dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu - powiedział przedstawiciel ministerstwa.

Prezydent Niemiec kieruje bardzo ważne słowa do Polaków. Ważny gest zza OdryPrezydent Niemiec kieruje bardzo ważne słowa do Polaków. Ważny gest zza OdryCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. O 17 znów zablokują ulice Warszawy. Protest, jakiego jeszcze nie było
 2. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy termin
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Floyd Mayweather wraca na ring. Nie do wiary, z kim się zmierzy
Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News