
Inwestorzy zacierają ręce. Resort pracuje nad nowymi przepisami o Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Powstaną nowe miejsca pracy
Przepisy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych będą nowelizowane. Inwestorzy już zacierają ręce, zmiany będą spore, bo ułatwią budowanie nowych fabryk i rozwój biznesu.
Przepisy o SSE do nowelizacji. W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad "Paszportem Strategicznego Inwestora" - jest to pakiet, który ma określać preferencje firm zainteresowanych realizacją przedsięwzięć inwestycyjnych w Polskiej Strefie Inwestycji. - Ma on przyspieszyć proces uzyskania pozwolenia na inwestycje dzięki ułatwieniom dotyczącym np. pozwoleń wodno-prawnych czy zatrudniania cudzoziemców - mówi cytowana przez Portal Samorządowy wiceminister Rozwoju Olga Semeniuk.
Przepisy będą bardziej korzystne
Wiceminister podkreśla, że nowe przepisy będą ukłonem przede wszystkim w stronę małych i średnich przedsiębiorstw. Jak dowiadujemy się projekty nowych ustaw mają zostać zaprezentowane jeszcze przed końcem wakacji. Semeniuk wskazuje również, że ostatnie miesiące były momentem intensywnej weryfikacji Polskiej Strefy Inwestycji. Wszystko wypadło pomyślnie. - Okazuje się, że strefy poradziły sobie bardzo dobrze. Inwestorzy, zazwyczaj zagraniczni, jedynie odłożyli w czasie poszczególne etapy prac inwestycyjnych, ale nie zerwali kontraktów. My również nie spoczywamy na laurach i podkręcamy tempo prac - mówi wiceminister. Tylko w tym roku wydano pozwolenie na 139 inwestycji o łącznej wartości ponad 4 mld zł. PSI ma docelowo stworzyć 2,3 tys. nowych miejsc pracy w Polsce w samym 2020 r.
Czym właściwie jest Polska Strefa Inwestycyjna? W gruncie rzeczy są to całkowicie przeobrażone Specjalne Strefy Ekonomiczne. Zmiany w prawie zaszły w maju 2018 roku. Zwolnienie podatkowe zaczęło obowiązywać na terenie całego kraju, a nie tylko kilku wydzielonych SSE. Jak podnosi Portal Samorządowy objęcie tak naprawdę całego kraju przepisami o SSE spowodowało, że przedsiębiorcy nie musieli się przenosić, a to przełożyło się na rozwój inwestycji w miejscach, które najbardziej ich potrzebują - w Polsce Wschodniej, a także w wyludniających się średnich miastach.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Sytuacja jest fatalna. Szczena z Chłopaków do wzięcia błaga o pomoc
2. Płaca minimalna 2021. Znamy już wstępną kwotę, najgorszy możliwy scenariusz
3. Ksiądz, który SMS-ował z szatanem otrzymał 50 mln od ministerstwa. Zbuduje "największą ambonę w polskim internecie"
Specjalne Strefy Ekonomiczne nie będą likwidowane. Przejmują one funkcje administracyjno-zarządcze i odpowiadają za wydawanie decyzji o lokalizacji inwestycji w swoim regionie. Jak do tej pory - pomimo pandemii - na lidera wybiła się Katowicka SSE, która odpowiada za pozwolenie dla aż 24 inwestycji. Na kolejnym miejscu jest Łódzka SSE z 16 pozwoleniami. PSI i SSE pozyskały w ciągu dwóch lat aż 556 inwestorów, którzy zadeklarowali realizację zobowiązań na kwotę aż 25,2 mld złotych, które mają przełożyć się na 11,2 tys. miejsc pracy. Nowe przepisy mają te liczby uczynić jeszcze bardziej imponującymi.
ZOBACZ TAKŻE:
- Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
- Jest oficjalny komunikat Ministerstwa Edukacji. Co czeka dzieci we wrześniu?
- Pożar autokaru z polskimi turystami. Wakacje zamieniły się w koszmar
- Emerycie, znamy już kwotę czternastej emerytury. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowany
- Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat
- Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów
- Wydało się, jakie rzeczy działy się w kuchni ze "Świata według Kiepskich". Grabowski dlatego nie cierpiał kręcić tam scen
