Przepisy o bezkarności wobec zamówień publicznych
Pixabay/lechenie-narkomanii
Autor Maria Glinka - 16 Kwietnia 2020

Przepis o bezkarności przeszedł w ciszy. Jedno uzasadnienie gwarantuje brak odpowiedzialności

Przepisy, przegłosowane niedawno przez sejm, dopuszczają bezkarność przy zamówieniach publicznych. Aby uchylić się od odpowiedzialności należy powołać się na jedną przesłankę – interes społeczny. Jak należy rozumieć nowe prawo?

Przepisy, które przeszły bez echa

Przepisy w czasie pandemii są na bieżąco nowelizowane. Wśród procedowanej niedawno ustawy zadecydowano o przekazaniu dziesiątek miliardów złotych środków publicznych na pomoc dla gospodarki i służby zdrowia oraz na działania administracji publicznych.

Jednak wśród zapisów pojawił się punkt, który umożliwia nieprzestrzeganie prawa jeżeli działa się w „interesie społecznym”.

Wszystko dzięki modyfikacji ustawy z 2 marca "o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19", do której doszło 26 marca. Sejm przegłosował, a prezydent podpisał. Jak należy interpretować ten kontrowersyjny zapis?

Czym jest interes społeczny?

Pod pojęciem interesu społecznego należy rozumieć priorytetową materię dotyczącą ogółu społeczeństwa bądź jego części, której treść może być modyfikowana. Ustalanie jego charakteru ma wymiar praktyczny, a nie teoretyczny – może odnosić się m.in. do pozwoleń na budowę czy decyzji o rozbiórce budynku.

W Warszawie na własną rękę zrobisz test na wirusa. Znamy już adres i cenęW Warszawie na własną rękę zrobisz test na wirusa. Znamy już adres i cenęCzytaj dalej

Nie dziwi więc fakt, że ustawodawca do tego praktycznego wymiaru dołączył także zamówienia publiczne, które są realizowane przez organ, który stoi na straży interesu publicznego – administrację publiczną.

Zamówienia publiczne w czasie pandemii są na innych prawach

Business Insider Polska donosi, że zapis o bezkarności nie budził zastrzeżeń w czasie obrad sejmu. Szczegółowe regulacje w tym zakresie ukryte są pod punktem 15, który traktuje o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.

W art. 10, punkcie „c” jest mowa o „zawieszeniu" na czas epidemii odpowiedzialności karnej za przekroczenie przepisów przy zamówieniach publicznych. Przepis skutkuje bezkarnością przy zakupie materiałów, sprzętu, czy usług do zwalczania COVID-19, pod warunkiem, że uzasadni się to interesem społecznym. Warunkiem koniecznym, aby taka argumentacja została zaakceptowana, jest przyjęcie uzasadnienia przez sąd.

Popularna sieciówka wprowadza trzy rodzaje maseczek. Najtańsze kupisz po 4 zł za sztukęPopularna sieciówka wprowadza trzy rodzaje maseczek. Najtańsze kupisz po 4 zł za sztukęCzytaj dalej

„Nie popełnia przestępstwa […] ustawy […] Kodeks karny […], deliktu dyscyplinarnego ani czynu […], (niosącego odpowiedzialność) za naruszenie dyscypliny finansów publicznych […], kto w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nabywając towary lub usługi niezbędne dla zwalczania tej choroby zakaźnej, narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące w tym zakresie przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, zaś bez dopuszczenia się tych naruszeń nabycie tych towarów lub usług nie mogłoby zostać zrealizowane albo byłoby istotnie zagrożone” – czytamy w nowelizacji ustawy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. TVN po raz pierwszy tak mocno odpowiada na atak Wiadomości TVP. Dziś w Faktach wyemitowano zaskakujący materiał

Powody wprowadzenia zapisu

Zdaniem polityków punkt o zawieszeniu odpowiedzialności ma zapewnić skuteczne działanie administracji rządowej w walce z koronawirusem. W tym kontekście rządzący podkreślają aktywność przede wszystkim premiera, ministra zdrowia i wojewodów.

Dwa rodzaje produktów będą zwolnione z podatku cukrowego. Ceny nie powinny wzrosnąćDwa rodzaje produktów będą zwolnione z podatku cukrowego. Ceny nie powinny wzrosnąćCzytaj dalej

Wszystko dlatego, że decyzje w tym trudnym czasie powinny być podejmowane i realizowane natychmiastowo. „Obecna sytuacja jest nadzwyczajna więc należy liczyć się z podejmowaniem nadzwyczajnych decyzji, stąd kwestia działania często w stanie wyższej konieczności - co odzwierciedla regulacja art. 10c zmienianej ustawy" – dodano w uzasadnieniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Sanepid opublikował miejsca w których Polacy zarażają się wirusem. Wizyty w niektórych nie możesz uniknąć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Przełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaPrzełomowy sondaż prezydencki. Duda bez triumfu w pierwszej turze, potrzebna drugaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News