Rząd obiecywał im ponowne przeliczenie emerytury. Teraz nikt nie potrafi im powiedzieć, kiedy to nastąpi.
https://pixabay.com/MichaelGaida
Autor Kamila Jeziorska - 9 Czerwca 2020

Tysiące polskich seniorek wciąż czeka na przeliczenie emerytury. Zyskać mogą nawet na 2,7 tys. zł

Pół roku temu były wiceminister zapowiadał uchwalenie ustawy o emeryturach seniorek z rocznika 1953 i ponowne przeliczenie emerytur. Obecnie prace nad projektem ustawy trwać mają nadal, ale sygnały z rządu na jego temat nie płyną. Emerytki tracą już nadzieję na nowe, korzystniejsze przeliczenie emerytury.

Ponowne przeliczenie emerytur

Rok temu informowaliśmy o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2019 roku orzekł, że zmiany z Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które potrącały wartość świadczeń kobiet urodzonych w 1953 roku, były niezgodne z prawem. Dzięki temu emerytki z rocznika 1953 mogłyby wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury. Ówczesne wyliczenia portalu gazeta.pl wskazywały na to, że kobiety mogą dostać nawet 250 zł więcej pieniędzy do świadczenia. Rekordzistka miała uzyskać, aż 2,7 tys. zł dodatkowo.

Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 złNowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 złCzytaj dalej

Ówcześnie gazeta.pl pisała, że na największy dodatek do emerytury mogą liczyć te kobiety, które posiadały spore zasoby pieniędzy na koncie ZUS, ale podjęły pracę po przejściu na emeryturę, z której również odprowadzały składki. Na możliwość ponownego składania wniosków kobiety czekają od 2019 roku. Wtedy pisaliśmy, że rząd prawdopodobnie zajmie się pracami na jesieni.

Ponowne przeliczenie zapomniane przez rząd

Emerytki z rocznika 1953 czekają już osiem lat na ponowne przeliczenie emerytur. - Projekt ustawy o emeryturach dla osób z rocznika 1953 jest priorytetem rządu. Chcemy, aby został uchwalony jak najszybciej - przypomina słowa ówczesnego wiceministra Marcina Zielenieckiego fakt.pl. Sęk w tym, że Zieleniecki nie jest już członkiem rządu, a emerytki czują się zapomniane.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dostała mandat 200 zł za wyjście z domu. Odmówiła przyjęcia, sąd zaskoczył stanowiskiem
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Fakt.pl przytacza historię pani Teresy, którą również dotyka ignorancja rządu w tej sprawie. – Jestem emerytką z rocznika 1953. Na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2011 r. po przepracowaniu 38 lat w wieku 58 lat, gdyż prawo na to pozwalało. W 2014 r. ZUS przeliczył moją emeryturę, gdyż ukończyłam 60 lat odejmując od podstawy kwotę pobranych świadczeń na wcześniejszej emeryturze - cytuje swoją czytelniczkę fakt.pl.

Od czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluOd czerwca emeryci i renciści mają dużo łatwiej. ZUS wprowadził zmiany, aż 3732,10 zł więcej w portfeluCzytaj dalej

Kobiet w podobnej sytuacji do pani Teresy jest o wiele więcej. Prace nad ustawą umożliwiającą wypłatę wyrównań poszkodowanym Polkom zostały zamrożone, ponieważ rząd pracował na swoim projektem ustawy - podaje fakt.pl. Ówczesny Wiceminister zapowiadał, że ustawa ma szansę wejść w życie wiosną tego roku, a tysiące kobiet odzyska swoje pieniądze.

Czy będzie interwencja w sprawie ponownego przeliczenia?

Fakt.pl działając w interesie swoich czytelników zwrócił się z zapytaniem do resortu rodziny o wznowienie prac nad ustawą. -Obecnie w ministerstwie trwają prace analityczne dotyczące uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji - przytacza odpowiedź ministerstwa portal.

Tysiące kobiet w Polsce jest rozżalonych z powodu sytuacji związanej z emeryturami. Fakt.pl zwraca uwagę na to, że do tej pory żaden z kandydatów na prezydenta nie poruszył tematu losu emerytek z rocznika 1953.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówWielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News