Przeliczenie emerytury dla osób z rocznika 1953 może być korzystne
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Radosław Święcki - 2 Stycznia 2021

Pozostało ci tylko 9 dni. Jeśli zdążysz, dostaniesz nawet 2000 złotych

Ważna informacja dla osób urodzonych w 1953 roku, które przebywają na wcześniejszej emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Osoby te mają nieco ponad tydzień na złożenie wniosku o przejście na emeryturę powszechną, tak by przeliczenie emerytury było dla nich korzystne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy emeryci mają czas na złożenie wniosku
  • Co się stanie, gdy się spóźnią
  • Ile seniorzy mogą zyskać dzięki nowym zasadom

Niewiele czasu na korzystne przeliczenie emerytury

Ważna informacja dla osób urodzonych w 1953 roku, które wciąż przebywają na wcześniejszej emeryturze na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem i nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej. Osoby te mogą wystąpić o przeliczenie emerytury na korzystnych dla siebie zasadach, ale mają na to już bardzo niewiele czasu. Termin na złożenie wniosku upływa 11 stycznia, czyli za nieco ponad tydzień.

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej „dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej, była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia".

Warto w tym miejscu przypomnieć, że we wspomnianym 2013 roku weszły w życie nowe zasady przechodzenia na emeryturę po tym jak rząd PO-PSL wprowadził wiosną 2012 roku stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Cztery lata później rząd PiS zdecydował jednak o przywróceniu dawnego wieku emerytalnego (kobiety - 60 lat, mężczyźni 65 lat), w związku z czym emeryci z 1953 r. zaczęli domagać się możliwości ponownego przeliczenia świadczeń. W sprawie interweniował Trybunał Konstytucyjny.

Wniosek o przyznanie emerytury powszechnej w celu skorzystania z nowych zasad jej obliczania muszą złożyć osoby, które urodziły się w 1953 roku (dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn), pobierały wcześniejszą emeryturę na wniosek, który złożyły przed 1 stycznia 2013 r. (niezależnie od tego, czy decyzja w sprawie emerytury została wydana przed tym terminem, czy po nim) i nie miały ustalonej powszechnej emerytury.

Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemyBrytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemyCzytaj dalej

Wspomniany termin 11 stycznia jest terminem granicznym, gdyż wniosek w tej sprawie należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów. Zatem właśnie za nieco ponad tydzień.

Jak zauważa Money.pl osoby, które mają już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze nie muszą robić nic. ZUS przeliczy bowiem ich świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego państwowy ubezpieczyciel podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Co jeśli emeryci spóźnią się z wnioskiem?

Co się stanie jeśli wniosek o emeryturę powszechną zostanie złożony po 11 stycznia bieżącego roku? Jak podaje „Fakt” w przypadku złożenia wniosku po tym terminie przez ubezpieczonego urodzonego w 1953 roku podstawa obliczenia emerytury powszechnej zostanie ustalona z zastosowaniem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, co w praktyce oznacza, że podstawa obliczenia emerytury powszechnej zostanie pomniejszona o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Tabloid zauważa, że ze zmian w przepisach będą mogli skorzystać jedynie mężczyźni, którzy mogli przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 lat (przed 1 stycznia 2013 r.), czyli na przykład górnicy, nauczyciele, bądź twórcy, którzy w zależności od rodzaju wykonywanej działalności, mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż 60 lat.

Powołując się na dane ZUS „Fakt” podkreśla, że nie wszyscy po przejściu z wcześniejszej emerytury na powszechną będą mogli liczyć na wyższe emerytury.

Tam gdzie jednak przeliczenie powszechnej emerytury było korzystniejsze, podwyżka świadczenia może wynieść nawet 2000 zł, choć są też przypadki, gdy nowo naliczona emerytura jest wyższa aż o 4000 zł brutto.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  2. Do tej pory miałeś spokój, teraz spodziewaj się kontroli. ZUS zaczął już od nowego roku
  3. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News