Przejście graniczne ze Słowacją będzie zablokowane
By Patryk Matyjaszczyk - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19849839
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Stycznia 2020

Od dziś nie wyjedziemy przez wszystkie granice Polski. Powodem strajki

Przejście graniczne ze Słowacją zostanie zablokowane. W niedzielę 12 stycznia rozpoczyna się blokada dla samochodów ciężarowych. O strajku poinformował wiceprzewodniczący Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) Stanislav Skala.

Przejście graniczne ze Słowacją zablokowane

Protesty transportowców trwają od wtorku. Jak podaje PAP, protestujący będą mieć wsparcie także od Związku Przewoźników Drogowych (CzESMAD), który rozpoczyna strajk ostrzegawczy. Nie ma na razie informacji, czy zrzeszenie też planuje blokować przejście graniczne.

Protestujący żądają obniżenia stawki podatku drogowego o połowę. UNAS chce też, aby opłaty za przejazdy drogami i autostradami zostały wstrzymane przez firmę SkyToll. Oprócz tego żądają usunięcia opodatkowania diet za podróże graniczne.

Policja i premier apelują do kierowców

Komendant główny słowackiej policji Milan Luczanski apeluje do kierowców, którzy blokują przejścia graniczne, aby szanowali prawo. - Policja jest po to, by chroniła życie, zdrowie i majątek obywateli. Nie możemy pozwolić, aby na przykład mąż wiozący rodzącą kobietę nie mógł dostać się do szpitala, ponieważ zablokowana jest droga. Zawsze działamy w zgodzie z prawem, najpierw łamiących przepisy wezwiemy do tego, aby zrezygnowali z działań niezgodnych z prawem, a jak to nie zadziała, przejdziemy do sankcji - napisał cytowany przez money.pl komendant na oficjalnym profilu policji.

Jedna Jedna "sprytna" zmiana i to NBP będzie łatał dziury w budżecie. Miliardy złotych przygotowaneCzytaj dalej

Z kolei premier Słowacji Peter Pellegrini chciałby, aby doszło do negocjacji między strajkującymi, a rządem. Nalega też, aby kierowcy przestali blokować przejście graniczne, ponieważ może to być niebezpieczne dla obywateli i mieć zły wpływ na gospodarkę.

- Niech wrócą do takiej formy strajku, która będzie akceptowana i zagwarantowana w konstytucji - powiedział cytowany przez money.pl Pellegrini. Premier Słowacji zdementował też informacje o tym, że sam będzie negocjował. Z protestującymi mieliby rozmawiać ministrowie finansów i transportu.

Ministerstwo finansów jest gotowe przekazać wniosek o obniżenie stawki podatku drogowego o 12,5 proc. Z szacunków resortu wynika, że wpływy skarbu państwa byłyby mniejsze o ok. 35 mln euro.

Nord Stream 2 priorytetem dla Rosji i Niemiec. Angela Merkel z wizytą w MoskwieNord Stream 2 priorytetem dla Rosji i Niemiec. Angela Merkel z wizytą w MoskwieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Pacjent wyskoczył z pędzącej karetki. Tragedia na jednej z polskich dróg
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News