smartphone-pxhere-cc0
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Kwietnia 2020

Przełomowe rozwiązanie już na wyciągnięcie ręki. Każdy może sprawdzić, czy miał kontakt z zarażonym

ProteGO Safe to aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji, która pozwala sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Resort poinformował właśnie, że wprowadził do aplikacji nowe rozwiązanie. ProteGO Safe została rozszerzona o wykorzystanie technologii Bluetooth.

ProteGO Safe - nowa aplikacja resortu cyfryzacji

ProteGO Safe miała swoją premierę już w zeszłym tygodniu. Aplikacja opiera się na regularnym uzupełnianiu testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem i uzupełnianiu dziennika zdrowia. Model testu został opracowany na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

Na tej podstawie ProteGO Safe mówi użytkownikom, w jakiej grupie ryzyka zachorowania się znajdują - niskiej, średniej, czy wysokiej. W zależności od poziomu, aplikacja podaje instrukcje, jak należy postępować, np. skontaktować się z lekarzem czy udać do szpitala.

ProteGO Safe ma nową funkcję

Do aplikacji ProteGO Safe dodano wykorzystywanie technologii Bluetooth. Jak to działa? Po włączeniu ProteGO Safe i funkcji Bluetooth, aplikacja będzie komunikować się z urządzeniami innych użytkowników. MC zapewnia, że aplikacja nie przekazuje danych użytkownika. Nikt nie ma też dostępu do zawartości telefonu.

EBC: Z ważnym komunikatem dla wszystkich. Odetchniesz z ugląEBC: Z ważnym komunikatem dla wszystkich. Odetchniesz z ugląCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Koniec "godzin dla seniorów" w sklepach. Minister Jadwiga Emilewicz oficjalnie zapowiedziała zmiany

Resort tłumaczy, że informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Po tym czasie są kasowane.

“W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje - dostaniesz odpowiednią informację. Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie” - czytamy w komunikacie MC.

Biedronka z przytłaczającą okazją. Połowę zakupów dostaniesz za darmoBiedronka z przytłaczającą okazją. Połowę zakupów dostaniesz za darmoCzytaj dalej

ProteGO Safe. Ministerstwo chwali się swoją aplikacją

Aplikacja ProteGO Safe ma być dalej rozwijana - mają się w niej pojawiać kolejne funkcje. Szef resortu cyfryzacji zaznacza, że Polska jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła takie rozwiązanie.

- Jesteśmy jednym z pierwszych państw na świecie, które udostępnia tego rodzaju rozwiązanie. Nasza aplikacja jest w pełni bezpieczna i zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej. Aktualnie jesteśmy na etapie testów - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Resort zapewnia, że ProteGO Safe została opracowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Użytkownicy ProteGO Safe mają pozostać anonimowi. Aby włączyć aplikację, nie ma obowiązku uwierzytelniania.

- Celem naszej aplikacji jest zapewnienie bezpieczeństwa. Zarówno osobom zdrowym, które są w stanie lepiej ocenić ryzyko zachorowania, jak i chorym, które otrzymają specjalistyczne porady. Kluczowe są dla nas pełna przejrzystość, transparentność, prywatność i dobrowolność. Dzięki aplikacji bezpieczni jesteśmy zarówno my, jak i nasze dane - mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?
  2. Znany wirusolog wygłosił opinię różniącą się od zdania WHO. Mowa o odporności na ponowne zakażenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News