Program Ciąża+ to nowy rodzaj wsparcia dla przyszłych matek
Pixabay/mirceaianc
Autor Komunikaty prasowe - 14 Lutego 2020

Rząd szykuje kolejny program wsparcia. Skorzysta z niego tysiące Polek

Program wsparcia kobiet w ciąży bezpłatnymi lekami to najnowszy pomysł resortu zdrowia. Jak informuje wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko nie trzeba będzie płacić nie tylko za leki związane z chorobami wynikłe z ciąży ale także te, które są wypisywane na receptę, a przyjmujemy je regularnie. 

Program Ciąża+

Projekt nazwany Ciąża+ w swoim założeniu ma wspierać kobiety w ciąży i umożliwić im otrzymanie niezbędnych leków za darno. - Wprowadzamy kolejny program, który ma poprawić sytuację polskich rodzin. Nasz projekt jest kierowany do kobiet, które w ciąży muszą brać leki. Podkreślam słowo „muszą”. Bywają sytuacje, kiedy kobieta ze względu na zdrowie dziecka i swoje musi przyjmować leki, które są dla jej budżetu domowego dużym obciążeniem — mówi w rozmowie z "Faktem" Józefa Szczurek-Żelazko.

Kobiety będą miały zapewniony dostęp do leków na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę, wystawionego przez ginekologa lub położną. Leki będą mogli przepisywać wszyscy lekarze. Jakie leki ciężarne będą mogły otrzymać za darmo? Przede wszystkim będą to leki związane z chorobami wynikłymi z ciąży, ale także te, które są wypisywane na receptę i są przyjmowane regularnie. Wykaz leków objętych programem ma być ogłoszony w ciągu czterech miesięcy od wejścia w życie ustawy, choć ministerstwo chce, by stało się to szybciej.

Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanieZostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanieCzytaj dalej

Darmowe leki już od lipca

Program Ciąża + ma wejść już niebawem, bo 1 lipca. Jak zauważa wiceminister, jest spora szansa, że już w drugiej połowie roku ciężarne mamy odbiorą leki bez ponoszenia kosztów. Nie ma natomiast planów, by był to okres dłuższy niż sam czas trwania ciąży. – Kontynuujemy proces wspierania kobiet i rodziny. W tym momencie przyjęliśmy, że pomocą państwa objęte będą ciężarne — od momentu stwierdzenia ciąży do porodu, Natomiast wszystko przed nami. Analizujemy sytuację i jeśli będzie taka potrzeba, na pewno zastanowimy się nad tym, czy program rozszerzyć — mówi wiceminister.

Program będzie finansowany z budżetu państwa. W tym roku program będzie kosztować 11 mln zł. W 2021 r. - 24 mln zł, później kwota będzie co roku rosnąć o 10 proc. W razie przekroczenia limitu na dany rok minister zdrowia będzie miał prawo zmniejszenia liczby leków objętych programem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  2. Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważ
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Tysiące seniorów mogą stracić trzynastą emeryturę. Zadecyduje jeden szczegół, o którym mało kto wie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News