Photo By: (Army National Guard photo by Staff Sgt. Eddie Siguenza), CC0
Photo By: (Army National Guard photo by Staff Sgt. Eddie Siguenza), CC0
Autor Stanisław Węgrowski - 22 Kwietnia 2020

Wirusolog podaje kluczową datę dla epidemii w Polsce. 5 dni później będzie można ustalić konkretne prognozy

Prognoza kierunku, w jakim idzie pandemia koronawirusa w naszym kraju będzie możliwa pięć dni po osiągnięciu szczytu liczby zachowań - ocenia wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z Fakt24. Specjalista ujawnił też, kiedy nadejdzie dobry moment na znoszenie kolejnych ograniczeń.

Prognoza najwcześniej po szczycie epidemii

Choć spadek liczby zachorowań w ostatnich dniach w zachodniej części kraju to dobry znak, to prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia przestrzega przed wczesnym wyciąganiem wniosków i wskazuje, że jest za wcześnie na prognozy dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa.

10 tys. zł kary, o których nie masz pojęcia. W przyszłym miesiącu ty też możesz zapłacić10 tys. zł kary, o których nie masz pojęcia. W przyszłym miesiącu ty też możesz zapłacićCzytaj dalej

Ekspert uważa, że jeśli nie będzie wzrostu nowych przypadków pięć dni po szczycie liczby zachorowań to prognozy dadzą nadzieję i będzie można planować kolejne kroki w związku z odmrażaniem gospodarki. Jednak jeśli dojdzie do kolejnego wzrostu, to będzie trzeba poczekać.

- Niedzielny wzrost zachorowań powyżej 500 przypadków był związany ze świętami wielkanocnymi. Przyznam szczerze, że go oczekiwałem. Na razie nie widać, żeby ten wzrost był powodem do niepokoju. Przegięcie widać za to w Niemczech - prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z Fakt24. Ekspert ocenia, że dobre prognozy nadchodzą z Austrii i Szwajcarii.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Czy czeka nas druga fala zachorowań? Łukasz Szumowski ujawnił strategię walki z wirusem na następne miesiące

- W tej chwili zbliżamy się do momentu, w którym przestaniemy myśleć o nowych szpitalach, jeżeli nie będzie nowych zachorowań. To powinno jednocześnie dać możliwość myślenia o tym, jak ulżyć gospodarce - mówi na łamach Fakt24 specjalista.

Od czwartku maseczki wielokrotnego użytku w popularnej sieciówce. Zapłacisz 3,99 zł za sztukęOd czwartku maseczki wielokrotnego użytku w popularnej sieciówce. Zapłacisz 3,99 zł za sztukęCzytaj dalej

Za wcześnie na prognozy

Wirusolog wskazuje, że w trakcie epidemii należy znaleźć odpowiedni balans między epidemiologią a gospodarką. - Etapy luzowania gospodarki nie wiążą się z konkretnymi datami. Rząd wprowadzi je wtedy, kiedy będzie można sobie na to pozwolić. Zdecyduje o tym sytuacja. Trwa dyskusja, co jest ważniejsze, epidemiologia, czy gospodarka. Ważne jest, żeby te dwa elementy zrównoważyć, aby osiągnąć to, co nazywamy w teorii gier minimaxem, czyli maksimum korzyści przy minimum strat - zaznacza ekspert.

Jakie są prognozy dotyczące czasu, przez jaki trzeba będzie nosić maseczki? - Minister zdrowia mówił, że możemy nosić je nawet przez dwa lata, ale proszę zwrócić uwagę, że jego wypowiedź dotyczyła sytuacji, gdyby epidemia się utrzymała i gdyby nie pojawiły się żadne nowe metody jej zwalczania. Jest jeszcze inna koncepcja, o której nikt nie mówi: jeśli epidemia skończy się wcześniej, to nikt nie będzie nosił maseczki, chyba że przy okazji grypy - zaznacza profesor w rozmowie z Fakt24.

Pekao i PZU odradzają robienie jednej rzeczy. Wszystko z powodu panującej epidemiiPekao i PZU odradzają robienie jednej rzeczy. Wszystko z powodu panującej epidemiiCzytaj dalej

Prognoza dotycząca wakacji

Wirusolog pokusił się także o prognozę, kiedy będzie można wyjechać na zagraniczne wakacje. Zdaniem eksperta potrzeba na czterech miesięcy od zakończenia epidemii.

- Jeżeli w Polsce utrzyma się taka sytuacja, jak w Austrii, czy w Szwajcarii, czyli liczba nowych przypadków będzie spadać i nie będzie napływu chorych z zewnątrz, to cztery miesiące od momentu szczytu będą potrzebne na to, żeby wrócić do sytuacji, kiedy zagrożenie przestaje być istotnym elementem w dalszych działaniach - powiedział prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z Fakt24.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Za mała odległość od członków rodziny może grozić akcją policji. Morawiecki tłumaczy dlaczegoZa mała odległość od członków rodziny może grozić akcją policji. Morawiecki tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News