Profilaktyka 40 Plus obejmie prawie 11 mln Polaków
flickr/Kris Duda
Autor Radosław Święcki - 28 Lutego 2020

Rząd ogłosił nowy pomysł. Program "z plusem" tylko dla osób po 40. roku życia

Profilaktyka 40 Plus - tak brzmi nazwa nowego rządowego programu, którego szczegóły podało Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z założeniami programu osoby po 40. roku życia będą miały możliwość skorzystania z pakietu kontrolnych badań profilaktycznych.

Profilaktyka 40 Plus - jak podaje resort zdrowia - obejmie prawie 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia w ciągu pięciu lat.

W ramach programu lekarz oceni indywidualne czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby. W tym celu wykona badania krwi, w tym morfologię, glukozę oraz cholesterol, czyli parametry świadczące o stanie zdrowia. Jeśli w wyniku oceny stwierdzone zostaną czynniki ryzyka lub wyniki badań będą niepokojące, lekarz wykona bardziej szczegółowe badania laboratoryjne, EKG, USG lub skieruje na konsultację m.in. u kardiologa, diabetologa czy onkologa.

Wciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. złWciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. złCzytaj dalej

- Program badań profilaktycznych skierowany jest do Polaków w wieku od 40 do 65 roku życia. Skorzystać z nich będą mogły wszystkie osoby, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 Plus chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne - zdiagnozować je, gdy nie dają jeszcze żadnych niepokojących objawów - tłumaczy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Profilaktyka 40 Plus - cele programu

Resort zdrowia podkreśla, że program Profilaktyka 40 Plus nakierowany jest na wczesne rozpoznanie chorób układu krążenia, onkologicznych i cukrzycy.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

- Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje prawie żadnych niepokojących oznak. Nowotwór w pierwszym okresie nie boli. Gdy pojawi się ból może być już za późno na całkowite wyleczenie. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, czasami już nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy - czytamy w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

Pacjent będzie mógł skorzystać z Pakietu 40 Plus:

- jeżeli ma od 40 do 65 lat
-bezpłatnie
- bez skierowania
- co 5 lat

Badania będzie można wykonać w ramach medycyny pracy (w przypadku pracowników) lub w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla osób, które nie podlegają badaniom pracowniczym. Specjaliści medycyny pracy będą mogli przeprowadzić badania w ramach Profilaktyki 40 Plus w ramach obowiązkowych badań profilaktycznych: wstępnych, okresowych oraz kontrolnych. Pracownik kwalifikujący się do programu badań profilaktycznych otrzyma od pracodawcy wraz ze skierowaniem do lekarza medycyny pracy informację o możliwości udziału w programie.

Podstawowy pakiet badań - co obejmuje?

Podstawowy pakiet badań obejmie: morfologię; stężenie cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy; pomiar tętna i ciśnienia tętniczego; określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index - BMI); zbadanie pacjenta przez lekarza; ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.

Jeśli wyniki podstawowych badań będą niepokojące, lekarz medycyny pracy i lekarz rodzinny będzie mógł wykonać u pacjenta diagnostykę poszerzoną lub skierować go na konsultację innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa czy kardiologa.

Pakiet pogłębiony, w zależności od zidentyfikowanego ryzyka, obejmie np. rozszerzone badania krwi (np. stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterol, HDL-cholesterolu, trójglicerydów), kontrolę poziomu glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c lub doustny test obciążenia glukozą, badanie EKG, USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty, badanie poziomu PSA czy tekst na obecność krwi utajonej w kale.

Program będzie finansowany w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacowane koszty to ok. 1,8 mld w ciągu pięciu lat, przy czym - jak zaznacza resort - koszty zależne będą od liczby osób, u których wystąpią wskazania do pakietu rozszerzonego.

Program Profilaktyka 40 Plus ma zacząć działać od 1 stycznia 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News