Rząd przygotował nowy program Profilaktyka 40 plus
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 24 Listopada 2020

Nowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też może

Aż 13,5 mln Polaków po 40 roku życia obejmie nowy rządowy program Profilaktyka 40 plus. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że program jest już gotowy a zostanie wprowadzony gdy niebezpieczeństwo epidemii koronawirusa będzie mniejsze. W ramach programu będzie można wykonać badania m.in. morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, czy moczu.

Nowy program Profilaktyka 40 plus

Przypomnijmy, że program Profilaktyka 40 plus znalazł się w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości przed ubiegłorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu. Zarys programu, jak przypomina Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na początku tego roku. Podkreślano wówczas, że osoby powyżej 40. roku życia będą mogły wykonać część badań bez skierowania i bezpłatnie.

Musimy być gotowi na spore podwyżki prądu. Nie wszyscy zapłacimy po równoMusimy być gotowi na spore podwyżki prądu. Nie wszyscy zapłacimy po równoCzytaj dalej

W kolejnych miesiącach o programie było jednak cicho, teraz stał się one elementem składowym ogłoszonego niedawno przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego tzw. recovery plan, czyli planu naprawczego, mającego pozwolić na nadgonienie zaległości zdrowotnych, jakie nagromadziły się w związku z epidemią koronawirusa. Plan ten zakłada również m.in. zdjęcie limitów z całej specjalistyki, rozbudowę krajowej sieci onkologicznej czy naprawę stanu polskiej psychiatrii.

Głos w sprawie programu Profilaktyka 40 plus zabrał w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, przypominając, że rząd chciał wprowadzić go na początku roku, ale plany te pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Wiceszef resortu zdrowia przyznał, że program jest gotowy, ale z wprowadzeniem go w życie trzeba jeszcze poczekać.

- Myślę, że wprowadzimy go, gdy niebezpieczeństwo epidemii koronawirusa będzie mniejsze. Programem będzie objęte ponad 13,5 mln Polaków. Nie chcemy, by zgłaszali się, gdy trwa epidemia – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia, cytowany przez PAP.

Przetarg Straży Granicznej rozstrzygnięty. Aż 60 nowych terenówek dopilnuje polskich granicPrzetarg Straży Granicznej rozstrzygnięty. Aż 60 nowych terenówek dopilnuje polskich granicCzytaj dalej

- Zaraz po ustaniu epidemii, myślę, że to będzie drugi kwartał przyszłego roku, program zostanie uruchomiony. Będzie trochę inny dla kobiet niż dla mężczyzn – dodał Kraska, zaznaczając, iż liczy na to, że Polacy chętnie z niego skorzystają.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. Jurek Owsiak w ostrych słowach zwrócił się do Kingi Dudy. "Nie wiedziałaś? Teraz już wiesz"
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że ma świadomość, że w związku z obecną sytuacją „pacjenci w ograniczony sposób zgłaszają się do lekarzy”, a proces profilaktyki, diagnostyki czy leczenia w pewnych obszarach „został przyhamowany”. Kraska powiedział, że rząd będzie chciał w przyszłym roku nadrobić te zaległości.

Kosmiczne plany Wrocławia. Satelity zrobią zdjęcia i sprawdzą czy uczciwie płacisz podatkiKosmiczne plany Wrocławia. Satelity zrobią zdjęcia i sprawdzą czy uczciwie płacisz podatkiCzytaj dalej

Jakie badania w ramach programu?

Więcej konkretów dotyczących programu Profilaktyka 40 plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził w programie „Debata Senior”. Ujawnił, na jakie badania w ramach programu będzie mogło liczyć 13,5 mln Polaków.

- Chcemy dla nich wprowadzić badania diagnostyczne w postaci prostego pakietu, czyli badania morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, badanie moczu czy - w przypadku mężczyzn - antygenu w kierunku raka prostaty. To będzie na pewno bardzo pomocne – powiedział cytowany przez PAP wiceszef resortu zdrowia.

Kraska podkreślił, że hasło "pozostań w domu" nie może odnosić się do pacjentów, którzy wymagają wizyty u lekarza.

Pekao przekazał fatalne wieści. Wiele osób będzie mocno zawiedzionych, także klienci innych bankówPekao przekazał fatalne wieści. Wiele osób będzie mocno zawiedzionych, także klienci innych bankówCzytaj dalej

- W dalszym ciągu Polacy chorują i na serce, i na płuca, i na nerki. Jeśli mamy cień wątpliwości, powinniśmy na pewno zgłosić się do lekarza POZ. Jeśli będzie potrzeba diagnostyki lub skierowania do szpitala, to lekarz nas skieruje – powiedział wiceminister zdrowia.

Odnosząc się podczas wspomnianej konferencji do innego ważnego elementu ogłoszonego przez ministra zdrowia planu naprawczego, czyli zniesienia limitu do specjalistów, Kraska podkreślił, że rząd będzie chciał położyć duży nacisk na onkologię i kardiologię.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
   2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
   3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
   4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
   5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
   6. Grzegorz Lato bez ogródek o selekcjonerze reprezentacji. "To pajac"
   7. Połącz ziemniaki z pieczarkami i zapiecz w piekarniku. Okrasa podzielił się przepisem na najlepszą zapiekankę na świecie, palce lizać
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News