PRL pieniądze
Facebook/Bydgoszcz w czasach PRL
Autor Komunikaty prasowe - 27 Października 2019

Gangsterzy w PRL "zarabiali" olbrzymie pieniądze. Zdziwisz się, w jak prosty i bezczelny sposób

PRL mógł być czasem powstawania prawdziwej przestępczości zorganizowanej, przynoszącej ogromne zyski. Co ciekawe mogło się to dziać przy udziale MSW lub przy jego niejawnym przyzwoleniu.

PRL rajem dla przestępców

PRL: jak się okazuje w Rzeczpospolitej Ludowej dochodziło do powstawania gangów, których działalność opierała się na współpracowaniu przestępców z byłymi albo ówczesnymi “stróżami prawa”. Przykładem tego są dwie głośne afery związane ze współpracą MSW z bandziorami: “Zalew” z lat 60. oraz “Żelazo” z lat 70.

Schemat powstawania przestępczości zorganizowanej

Określony schemat powstawania przestępczości zorganizowanej W PRL-u można wyczytać z tych dwóch gangstersko-milicyjnych afer. Były one tworzone odgórnie, jak informuje Dorzeczy.pl:

“Tworzona ona była „od góry”, może nie z inspiracji MSW, ale – jak można to umownie nazwać – z inspiracji wtórnej resortu, tzn. z „odzyskiwania”, „recyklingu” przestępczości dla państwa. Pospolita grupa przestępcza, rokująca „na rynku”, nie była likwidowana, lecz obejmowana parasolem ochronnym MSW i rozwijała się w cieplarnianych warunkach, oddając część zysku bezpośrednio służbom, a pośrednio PRL” - przybliża portal.

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaCzytaj dalej

PRL-owski MSW we współpracy z przestępcami

Władze PRL-owskiego MSW mieli swoje własne przestępcze afery. Za “Zalew” odpowiedzialny był Mieczysław Moczar, Mirosław Milewski odpowiadał zaś za “Żelazo”. Pojawia się pytanie czy minister Czesław Kiszczak również nie pokusił się na maczaniu palców we współpracy z gangsterami. Jak na razie nie ma oficjalnych informacji na ten temat.

Gangsterstwo bez udziału władz - czy jest możliwe?

Warto zadać sobie pytanie, czy w PRL-u powstał podobny do wcześniejszych dekad system funkcjonowania działalności przestępczej, który po dziś dzień nie wyszedł na światło dzienne. Czy istnieje w ogóle taka sposobność, by licząca się w szarej strefie, regularnie “zarabiająca” spore pieniądze grupa gangsterów nie wchodziła we współpracę z władzami lub też nie korzystała z pomocy byłych funkcjonariuszy? Do tej pory nie ma oficjalnej odpowiedzi na to pytanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News