Emerytury dla byłych policjantów
wikimedia/Ming44
Autor Komunikaty prasowe - 1 Grudnia 2019

Mundurowi z PRL mają mieć przywrócone wysokie emerytury. Jest projekt ustawy

PRL. Lewica przygotowała projekt ustawy w sprawie przywrócenia praw emerytalnych wszystkim mundurowym. Chodzi o tzw. ustawę dezubekizacyjną, działającą od października 2017 r. Za jej sprawą renty i emerytury 39 tys. funkcjonariuszy służb PRL zostały obniżone.

Przywrócenie praw emerytalnych wszystkim mundurowym z czasów PRL

Lewica chce przywrócić mundurowym z PRL prawa emerytalne, które zostały im odebrane. Obecnie trwają prace nad projektem w tej sprawie i czuwa nad nim zespół ds. zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy i żołnierzy. Zdaniem Andrzeja Rozenka ustawa dezubekizacyjna była wynikiem “braku zrozumienia ze strony rządzących”.

“Oni nadal nie rozumieją, że tą ustawą skrzywdzili zupełnie nie te osoby, które skrzywdzić chcieli, bo gdyby ta ustawa miała dotknąć rzeczywistych zbrodniarzy, którzy robili złe rzeczy w czasach PRL-u, czyli krzywdzili ludzi, wyrywali paznokcie, torturowali, to proszę bardzo - jestem za tym, żeby takich ludzi wskazać, umożliwić im przed sądem obronę i po uczciwym procesie ewentualnie skazać, jeżeli te wszystkie zarzuty się potwierdzą” - powiedział poseł, cytowany przez Businessinsider.pl.

Ustawa skrzywdziła 40 tys. funkcjonariuszy

Zdaniem posła rzeczona ustawa wyrządziła krzywdę 40. tys. funkcjonariuszy. “"Mamy do czynienia z ustawą, która skrzywdziła wdowy i sieroty po tych funkcjonariuszach, mamy również ludzi kompletnie niezwiązanych ze służbą, którzy trafili tam z nie wiadomo jakiego powodu. Więc chcę w ten sposób dotrzeć do świadomości rządzących, chcę, żeby ten zespół był takim wyrzutem sumienia, z którym będą się oni musieli codziennie zmagać" - powiedział Rozenek.

Kilka wytrychów na więcej pieniędzy. Łatwo zaoszczędzisz na ogrzewaniuKilka wytrychów na więcej pieniędzy. Łatwo zaoszczędzisz na ogrzewaniuCzytaj dalej

Lewica ma gotowy projekt ustawy

Lewica przygotowała projekt ustawy, której celem ma być cofnięcie rozwiązań zawartych w tzw. ustawie dezubekizacyjnej z 2016 r. Poseł powiedział, że Lewica chce przywrócić należne prawa emerytalne wszystkim mundurowym. Zaznaczył, że projekt obejmuje również zniesienie “haniebnych” ograniczeń maksymalnej emerytury.

Ustawa dezubekizacyjna

Tzw. ustawa dezubekizacyjna od 1 października 2017 r. wprowadziła obniżenie emerytur i rent za czas "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. “Emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys., renta rodzinna - 1,7 tys. zł” - podaje Businessinsider.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News