mateusz morawiecki
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Paulina Musianek - 29 Lipca 2019

Premier dzieli się przepisem na sukces w niemieckiej gazecie

Premier napisał artykuł do niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", aby zaapelować o stworzenie koalicji chętnych do walki z mafiami VAT-owskimi.

Proponujemy stworzenie koalicji wśród chętnych państw Unii Europejskiej, aby móc rozwiązać problem mafii VAT-owskich - pisze Mateusz Morawiecki w artykule dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zachęcając inne państwa do wykorzystania polskich metod w walce z wyłudzeniami VAT.

Sukces w walce z mafiami VAT

Nasza walka z mafiami VAT to prawdziwa europejska historia sukcesu. Chcemy teraz podzielić się tym sukcesem i zachęcić inne państwa członkowskie UE do pójścia za naszym przykładem - w interesie całej Unii Europejskiej - tak właśnie premier stara się przekonać kraje UE do wspólnego działania.

Morawiecki zdaje sobie sprawę - jak pisze - że niektóre z państwa członkowskich nie są chętne do dalszej harmonizacji polityki podatkowej, dlatego proponuje inne rozwiązanie - dobrowolną współpracę między państwami członkowskimi, która miałaby być bazą do stworzenia koalicji państw chętnych do rozwiązania wspólnego problemu. Efektem miałoby być zmniejszenie europejskiej luki i zwiększenie wpływów do budżetu UE. Równocześnie miałoby to przywrócić sprawiedliwe zasad konkurencji i polepszyłoby warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Wspólna deklaracja dotyczącą zwalczania VAT-owskich oszustw podatkowych, która miałaby powstać z takiej współpracy, zapewniłaby partnerom wzajemny dostęp do informacji w postaci standaryzowanych baz podatników i rejestrów handlowych orazstworzenie "czarnych" i "białych" list podatników VAT. Dzięki temu możliwe by było skuteczne wykrywanie fikcyjnych transakcji transgranicznych.

Na łamach niemieckiego konserwatywnego dziennika premier Morawiecki chwalił się również polskimi sukcesami na polu walki z luką vatowską.

Od 2016 r. Polska radykalnie zmieniła podejście do walki z luką w podatku VAT. Polski system VAT został kompleksowo wzmocniony w oparciu o cztery filary: efektywne wykorzystanie narzędzi informatycznych, nowoczesne prawodawstwo, skuteczną administrację i intensywną współpracę z przedsiębiorcami - opisuje Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News