Jarosław Kaczyński o praworządności
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Wiktoria Pękalak - 16 Grudnia 2020

Kaczyński o Unii Europejskiej: Wspólnota ma problemy z praworządnością

Według prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego Unia Europejska ma problemy z praworządnością. Prezes PiS podkreśla jednak, że jego partia stoi na straży wolności i nie pozwoli, by nasz kraj podporządkowywano głównym unijnym graczom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym według prezesa PiS jest praworządność,
  • Co prezes PiS myśli na temat kompromisu wypracowanego przez Mateusza Morawieckiego,
  • W jaki sposób PiS stoi na straży wolności.

Praworządność według PiS

Kompromis dotyczący przestrzegania praworządności przez państwa członkowskie UE wypracowany m.in. przez Polskę i Węgry podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej był szeroko komentowany w przestrzeni publicznej. Głos w sprawie zabrał nawet sam Jarosław Kaczyński. Polityk, który przecież rzadko udziela wywiadów, ujawnił swoje przemyślenia w rozmowie z “Gazetą Polską”.

Prezes PiS powiedział, że nie może być tak, że Polsce narzucane będą rozwiązania sprzeczne z naszą kulturą i tradycją. Według Kaczyńskiego nie możemy zgodzić się, by nasz kraj podporządkowywano największym unijnym graczom.

Nie ma takich pieniędzy, za które można by się pozbyć suwerenności

Prezes PiS w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” wielokrotnie podkreślał, że Polska nie zaprzeda swoich wartości w zamian za jakikolwiek pakiet pomocowy ze strony Unii Europejskiej. Powodem ma być fakt, że to, co dla naszego kraju jest najważniejsze to suwerenność i wolność.

- W moim podejściu do Unii nic się nie zmieniło. Nadal uważam, że nie ma takich pieniędzy, za które można by się pozbyć suwerenności - powiedział w wywiadzie.

- Byliśmy przygotowani na nieprzystępowanie do funduszu odbudowy, ale tylko wówczas, gdyby efekt negocjacji był niekorzystny i niósłby duże ryzyko dla suwerenności naszego kraju - mówił dalej Kaczyński.

Zdaniem polityka premier Mateusz Morawiecki wykazał się nie lada zręcznością, ponieważ udało mu się wywalczyć "rekordowe fundusze dla Polski przy jednoczesnym zabezpieczeniu naszej wolności".

Nie jesteśmy gorsi

Kaczyński stwierdził też, że nie może być tak, że Polska jest traktowana gorzej niż inne kraje członkowskie. Według polityka jako naród nie mamy żadnych kompleksów. Choć trudno uwierzyć, że sam prezes PiS wierzy w te słowa, skoro zasady dotyczące przestrzegania praworządności miały być dla wszystkich krajów takie same.

- Nie mamy kompleksów, nie jesteśmy jakąś gorszą częścią UE. Nie. Jesteśmy pełnoprawnym, dużym, silnym państwem członkowskim i nikt nas nie będzie sprowadzał do parteru. Polacy mają być we Wspólnocie tak samo szanowani jak Niemcy i Francuzi - mówił Kaczyński.

Łamane są traktaty

Prezes PiS poruszył także kwestię łamania traktatów przez Unię Europejską, której zarzucił problemy z praworządnością. Takie słowa wypowiedziane przez polityka robią naprawdę potężne wrażenie.

- Mamy teraz tzw. konkluzje, które oczywiście nie są zapisami prawnymi - tu zgoda - ale mają bardzo silne znaczenie i w dotychczasowej praktyce zawsze byty traktowane jako ustalenia obowiązujące, nienaruszalne. Ktoś może oczywiście powiedzieć, że to może się zmienić i staną się niewiele warte. Nie przeczę. Może tak się stać. Ale proszę pamiętać, że mamy do czynienia coraz częściej z łamaniem traktatów - powiedział polityk.

- Niestety Unia ma problemy z praworządnością. A w takiej sytuacji nic nie daje stuprocentowej pewności- dodał.

Proponował rozpad Zjednoczonej Prawicy. Ale na rządach PiS sam zbił niemałą fortunęProponował rozpad Zjednoczonej Prawicy. Ale na rządach PiS sam zbił niemałą fortunęCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News