Koronawirus zatrzyma nam prawo jazdy? To możliwy scenariusz
biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 27 Marca 2020

Tysiące Polaków już niedługo może stracić prawo jazdy. Wszystko przez jedno niedopatrzenie

Tysiące kierowców musi liczyć się z tym, że wkrótce zostanie zatrzymane im prawo jazdy. Powód? Brak ważnych badań lekarskich, których przeprowadzenie utrudnia pandemia koronawirusa.

Jak możemy stracić prawo jazdy?

Utrata prawa jazdy przez koronawirusa? To niestety możliwy scenariusz. Choć obecna sytuacja wprowadza w naszym życiu pewne udogodnienia (np. możliwość pracy w domu), to nie zwalnia nas z niektórych obowiązków. Wśród nich znajduje się konieczność uzyskania badań lekarskich, w celu umożliwienia dalszego prowadzenia pojazdów.

- Badania lekarskie kierowców po pierwsze wynikają z rutynowych terminów – gdy np. z powodu wady wzroku nasze badania lekarskie mają ważność ograniczoną do roku czy np. 5 lat, a po drugie, gdy zostaniemy wysłani na badania (np. psychologiczne) przez starostę na wniosek np. prokuratora czy sądu. Obecnie – z powodów oczywistych – jest mało prawdopodobne, że ktoś zarządzi nam „nadprogramowe” badania lekarskie, ale decyzję o skierowaniu na badania niektórzy dostali np. dwa tygodnie temu z terminem mijającym za kolejne dwa tygodnie – pisze portal Auto Świat.

Co w sytuacji gdy termin minie? Wówczas kierowcy grozi zatrzymanie prawa jazdy przez starostę. Może się tak zdarzyć chociażby w sytuacji, gdy zostaniemy skontrolowani na drodze przez policje, która widząc przeterminowany dokument przekaże go staroście. Wówczas ten z automatu wydaje decyzje o jego zatrzymaniu. Jak zauważa portal, starosta nie może postąpić inaczej, gdyż żaden przepis tych procedur nie zawiesił.

Zrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeZrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencjeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Sondaż, jakiego jeszcze nie było. Wiemy, co stanie się, jeśli wybory nie zostaną przełożone

Spróbujmy załatwić wizytę

Jak jednak przeprowadzić badania w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zaostrzeniem kwarantanny? Auto Świat zwraca uwagę, że wydane w tym tygodniu rozporządzenie ograniczające swobodę przemieszczania się, nie zabrania wizyty w gabinecie lekarskim. Ponadto prywatne placówki medyczne nie wstrzymały badań medycy pracy, co oznacza, że mogą się zgodzić na przeprowadzenie badań lekarskich kierowcy.

- Badania lekarskie przedłużające ważność prawa jazdy przeprowadzone w prywatnym gabinecie to nie jest aż tak wielki wydatek, być może jest to – w nadchodzących dniach lub tygodniach – jedyna realnie dostępna opcja – radzi portal.

Polscy lekarze dostali zakaz mówienia o wirusie. Zabraniają im rozmów z mediami, porażające doniesieniaPolscy lekarze dostali zakaz mówienia o wirusie. Zabraniają im rozmów z mediami, porażające doniesieniaCzytaj dalej

Tymczasem wyniki badań można dostarczyć do urzędu drogą listowną, bądź – jeśli urząd się zgodzi – również drogą elektroniczną.

Za kierowanie pojazdem po zatrzymaniu prawa jazdy – jak przypomina portal – grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł, a w przypadku ewentualnej kolizji kierowcy mogą być niemal pewni, że ubezpieczyciel odmówi im wypłaty odszkodowania w ramach autocasco.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Tragiczny wypadek na Mazowszu. Dwaj kierowcy zakleszczeni, jeden nie żyje
  3. Włoscy lekarze ostrzegają. "Tak samo będzie u was"
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News