Prawo jazdy i dowód osobisty będziesz mógł zostawić w domu
PHOTO TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Listopada 2020

Już 5 grudnia kluczowa zmiana dotycząca dokumentów. Warto znać swoje prawa

Prawo jazdy będziesz mógł już niedługo zostawić w domu. Od 5 grudnia wchodzi w życie przełomowa zmiana - “plastik” będziesz mógł mieć w telefonie dzięki aplikacji mObywatel.

Prawo jazdy zostawisz w domu

Już od 5 grudnia nie będziesz musiał okazywać blankietu prawa jazdy podczas policyjnej kontroli. Wszystko dzięki zmianom zawartym w tzw. pakiecie deregulacyjnym dla kierowców, wprowadzonym ustawą z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

5 grudnia – na ten dzień czeka wielu polskich kierowców. To właśnie wtedy zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. I to właśnie wtedy w naszej aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy” - napisało ministerstwo cyfryzacji w komunikacie.

Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

Prawo jazdy w wersji cyfrowej ma być według resortu kolejną funkcją, która ma ułatwić życie wielu Polaków korzystających z aplikacji mObywatel, w której oprócz prawa jazdy dostępnych jest wiele innych niezbędnych dokumentów.

W aplikacji mObywatel znajdziemy też zakładkę mPojazd, która dla kierowców może okazać się niezwykle pomocna. W tym miejscu widoczne są dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Minister Marek Zagórski tłumaczył, że z tego rozwiązania “mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.”.

Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoJuż za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą
Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąWprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicąCzytaj dalej

Aplikacja przypomni ci o wygaśnięciu ubezpieczenia

mObywatel umożliwia wgląd do informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, poinformował resort w komunikacie. Znajdziemy tam także nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Ministerstwo cyfryzacji podczas tworzenia aplikacji pamiętało też o zapominalskich, ponieważ na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania aplikacja przypomni wam o upływającym terminie ubezpieczenia za pomocą komunikatu.

Portfel w telefonie

Resort zachęca, by z aplikacji korzystali nie tylko kierowcy. Oprócz prawa jazdy w aplikacji znajdziemy dokładne odzwierciedlenie naszego dowodu osobistego, dzięki mTożsamości.

Ministerstwo cyfryzacji tłumaczy, że mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, dlatego użytkownicy znajdą tam wszystkie dane z dowodu łącznie ze zdjęciem.

Wirtualny portfel gwarantuje też dostęp do eRecept, dzięki którym kupisz w aptece potrzebne leki. W aplikacji pojawia się kod QR, który farmaceuta powinien zeskanować, dzięki czemu będzie mógł sprzedać lek. Z aplikacji mogą korzystać także uczniowie i studenci, którzy znajdą w niej mLegitymację, czyli cyfrową wersję legitymacji studenckiej lub uczniowskiej, ważnej tak samo jak wersja fizyczna.

Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszNiespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News