prawo jazdy
Pxhere
Autor Paulina Musianek - 25 Października 2019

Wszyscy kierowcy zapłacą. Wydatki związane z prawem jazdy to nawet kilkaset złotych

Prawo jazdy posiada większość Polaków. Za tym ułatwieniem przemieszkania się po mieście i poza miastem będą niestety teraz łączyć się spore wydatki, sięgające nawet kilkuset złotych.

Prawo jazdy już nie bezterminowe

Prawo jazdy jeszcze do niedawna, dokładnie do 18 stycznia 2013 roku wydawane mogło być bezterminowo. Teraz po wejściu nowych zmian, najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat. Gdy kierowca ma problem ze zdrowiem, ważność prawa jazdy może być krótsza.

Co więcej, prawo jazdy musi wymienić każdy kierowca, również ci, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy. Konieczność ta wynika z wprowadzenia nowego wzoru dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. 4 marca 2019 roku za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z prawa jazdy ma zniknąć adres kierowcy. Nie muszą oni jednak od razu gnać do urzędu. Mają czas do 2033 roku.

ZUS znalazł sposób, żeby nie wypłacać renty. Dotyczy to tysięcy PolakówZUS znalazł sposób, żeby nie wypłacać renty. Dotyczy to tysięcy PolakówCzytaj dalej

Spore wydatki związane z wymianą prawa jazdy

Jak podaje Gazeta Pomorska, koszt wymiany, który trzeba będzie zapłacić za nowe prawo jazdy to około 300 złotych. Na tę kwotę składają się zasadniczo trzy opłaty: 100 złotych za sam dokument, 50 groszy to opłata ewidencyjna i 200 złotych - tyle właśnie coraz częściej kosztują badania lekarskie. Nie można zapomnieć też o wydatkach związanych z wyrobieniem nowych, aktualnych zdjęć do dokumentu.

Jedyna dobra wiadomość to fakt, że kierowcy którzy wcześniej otrzymali bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, to przy wymianie prawa jazdy nie muszą już iść do lekarza, aby zrobić kolejne badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Masz taki telefon? Uważaj, mają błąd, przez który możesz stracić wszystkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News