policja-pixabay-arembowski
Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Marca 2020

Już w lipcu wejdą nowe przepisy. Rząd oszacował ilu Polaków straci przez nie prawo jazdy

Prawo jazdy będzie można znacznie łatwiej stracić. Tylko od od lipca do końca tego roku dokument straci ponad 20 tys. kierowców. W przyszłym roku będzie około 40 tys. Tak wynika z szacunków rządu, które przytacza portal moto.pl. to konsekwencja nowych przepisów, które zaczną obowiązywać od lipca.

Prawo jazdy stracą tysiące

W lipcu wejdą w życie nowe przepisy, a w efekcie wielu kierowców narazi się na utratę prawa jazdy. Portal moto.pl przytacza trzy najważniejsze zmiany, jakie wprowadza ustawa, która trafiła już do konsultacji społecznych.

Po pierwsze, ustawa wprowadza pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed wejściem na pasy. Kierowcy będą zmuszeni do ustąpienia pierwszeństwa pieszym oczekującym przed przejściem.

Część Polaków może dostać 2 tys. zł przez koronawirusa. Wiadomo już, komu się należyCzęść Polaków może dostać 2 tys. zł przez koronawirusa. Wiadomo już, komu się należyCzytaj dalej

Drugi punkt zakłada, że limity prędkości w terenie zabudowanym zostaną ujednolicone, a pora dnia nie będzie miała znaczenia. Limit ma wynosić 50 km/h. Przypomnijmy, że obecnie w godzinach nocnych, czyli 23:00-5:00 ten limit wynosi 60 km/h.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Sondaż, jakiego jeszcze nie było. Wiemy, co stanie się, jeśli wybory nie zostaną przełożone

Po trzecie, przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h kończy się utratą prawa jazdy. Od lipca ten przepis nie będzie dotyczyć tylko terenów zabudowanych. Ma obowiązywać na wszystkich polskich drogach. I to właśnie tego zapisu dotyczą rządowe szacunki.

Nietypowe objawy zakażenia u Polaka. Lekarze tego typu reakcji jeszcze nie widzieliNietypowe objawy zakażenia u Polaka. Lekarze tego typu reakcji jeszcze nie widzieliCzytaj dalej

Prawo jazdy stracisz za zbyt szybką jazdę

Jak dotąd nie podano jeszcze oficjalnych statystyk za 2019 rok, jednak wiadomo już, że w pierwszej połowie ubiegłego roku funkcjonariusze policji odebrali prawo jazdy na trzy miesiące ponad 30 tys. kierowców. Serwis zwraca uwagę, że dotyczyło to przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Rząd szacuje, że każdego roku prawo jazdy straci ponad 40 tys. kierowców, których policja złapie na tym samym wykroczeniu. Różnica będzie taka, że utrata prawa jazdy będzie grozić już na każdej drodze.

Prawa jazdy już nie odzyskasz. Będzie trzeba zacząć od nowa

Należy mieć też na uwadze fakt, że kalkulacje rządu są oparte na ocenie możliwości policji, a przez deficyty kadrowe wielu kierowcom łamanie przepisów się upiecze. Nie jest tajemnicą, że osób, które jeżdżą za szybko w Polsce jest znacznie więcej.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h grozi utrata prawa jazdy na trzy miesiące,a także mandat w wysokości 500 zł oraz 10 punktów karnych. Od lipca konsekwencje będą jeszcze bardziej dotkliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia na Mazowszu. Młoda matka opiekowała się dziećmi. 3-latek oddalił się, wpadł do stawu. Nie żyje
  2. Koronawirus może wrócić w przyszłym roku? Wirusolog tłumaczy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. 21-dniowy zakaz wychodzenia z domu w kolejnym kraju. Kto go złamie, tego biją i każą robić pompki
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News