Prawo jazdy nie jest konieczne, aby kupić OC
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Listopada 2019

Nie musisz mieć prawa jazdy, żeby wykupić OC. I to o wiele taniej

Prawo jazdy nie jest potrzebne, aby wykupić OC. Choć składki dla osób nieposiadających dokumentu mogą być wyższe, to cenę polisy da się obniżyć.

Prawo jazdy niewymagane przy OC

Prawo jazdy nie konieczne do wykupienia OC. A taka polisa może się przydać w różnych sytuacjach, np. gdy rodzic nieposiadający uprawnień do prowadzenia auto kupuje samochód na siebie, ale oddaje je swojemu dziecku. Takich sytuacji jest sporo. Osoba, które nie ma prawa jazdy, może być właścicielem auta, ale to wiąże się z obowiązkiem zakupy polisy OC - informuje pieniadze.rp.pl.

Problemy przy ocenie ryzyka

Brak prawa jazdy jest jednak problematyczny dla towarzystw ubezpieczeniowych. Wynika to z tego, że trudniej jest ocenić ryzyko, co sprawia że składki za polisy komunikacyjne będą wyższe. W rozmowie z pieniadze.rp.pl Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu multiagencji Punkta twierdzi, że przy wyliczaniu kosztu za OC właściciel auta z bez prawa jazdy jest traktowany jako młoda kierowca, a to powoduje, że dostaje wyższe stawki ze względu na brak doświadczenia. Portal podaje, że takie różnice w wysokościach stawek mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Renty mogą urosnąć kolosalnie. Projekt podwyżek jest już gotowyRenty mogą urosnąć kolosalnie. Projekt podwyżek jest już gotowyCzytaj dalej

Jak obniżyć cenę za OC bez prawa jazdy?

- “Aby nie przepłacać za polisę, właściciel auta może zawrzeć ubezpieczenie komunikacyjne w pakiecie - OC, AC, NNW, assistance, ubezpieczyć dodatkowo np. mieszkanie lub zawrzeć polisę na życie lub wybrać płatność składki jednorazową zamiast dwóch czy czterech rat. W przypadku wyższej składki za polisę, w Uniqa można ją w całości rozłożyć na 12 rat w kredycie” - sugeruje w rozmowie z pieniadze.rp.pl Lidia Alagierska, ekspert w dziedzinie rozwoju produktów komunikacyjnych i assistance, Uniqa.

Inny sprytny sposób jest taki, że właściciel auta oznacza jako głównego użytkownika samochodu inną osobę, najlepiej z dużym doświadczeniem i zniżkami za bezpieczną jazdą bez szkód - podaje pieniadze.rp.pl. Można też ustanowić głównego kierowcę współwłaścicielem samochodu. Dzięki temu obie osoby zbierają zniżki na siebie. Jednak wadą tego sposobu jest to, że odpowiedzialność za szkody jest wspólna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pieniądze znikają z kont. Ogromna awaria w dużym banku w Polsce
  2. Dostała przelew od byłego, gdy zobaczyła jego tytuł, popłakała się
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News