prawo jazdy
fot. biznesinfo.pl
Autor Radosław Święcki - 21 Lutego 2020

Już niedługo będziesz mógł prowadzić auto bez prawa jazdy. Znamy termin rewolucyjnej zmiany

Prawo jazdy będzie mogło pozostać w szufladzie. Jeszcze w tym roku mają zostać wprowadzone przepisy, na mocy których kierowcy będą mogli prowadzić pojazd bez dokumentu potwierdzającego ich uprawnienia.

Prawo jazdy już wkrótce bez problemu będzie można zostawić w domu. O rewolucyjnych zmianach, które zadowolą zapominalskich kierowców pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że resorty cyfryzacji i infrastruktury wracają do prac nad przepisami dla kierowców. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy czy wydawania karty pojazdu. Ma być też możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych z numerem rejestracyjnym przypisanym do pojazdu. Autorzy zmian chcą, by było taniej i przyjaźniej dla kierowców.

Prawo jazdy niepotrzebne podczas jazdy. Zmiana nastąpi jeszcze w tym roku

Kiedy owe zmiany wejdą w życie? Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji zapewnia, że resortowi zależy na tym, by nowości dla kierowców weszły w życie jak najszybciej i nie wyklucza, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Wśród zapowiadanych ułatwień znalazła się m.in. możliwość rejestracji pojazdu przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru auta. Nie będzie więc trzeba jechać do urzędu w innym mieście (teraz auto rejestruje starosta właściwy dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu). To ułatwienie dla tych, którzy kupują samochód w dużej odległości od domu. Możliwa ma być też czasowa rejestracja pojazdu na czas przejazdu określonej trasy, np. gdy kupujemy samochód za granicą i wracamy nim do kraju.

Będzie nowa renta jako kolejne świadczenie? Emeryci mogliby zyskać dodatkowe pieniądze do emeryturyBędzie nowa renta jako kolejne świadczenie? Emeryci mogliby zyskać dodatkowe pieniądze do emeryturyCzytaj dalej

Resorty chcą też powiązać czasową rejestrację pojazdu w celu wywozu za granicę z czynnością wyrejestrowania auta z urzędu. Zniknąć ma obowiązaek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeśli od sprzedaży nic się nie zmieniło.

Odnosząc się do zapowiadach zmian, Wojciech Kotowski, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zwraca uwagę na jeden element.

– Nie możemy jednak zapominać, że to wszystko stanie się możliwe dopiero wówczas, gdy policja podczas kontroli drogowej będzie w stanie zweryfikować wszystkie dane – komentuje Kotowski.

Z kolei Andrzej Zagórski z dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców przypomina, że od 1,5 roku kierowcy moga podróżować bez dowodu rejestracyjnego i OC. Problem w tym, że gdy go nie ma przy każdym, nawet najmniejszym zdarzeniu, musi pojawić się policja.

Przypomnijmy, że obecnie za kierowanie pojazdem bez prawa jazdy grozi kara - od 5 tys. grzywny, do nawet pięciu lat więzienia.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

I dodaje, że e-grocery to niemałe wyzwanie dla sieci stacjonarnych, które muszą szukać nowych rozwiązań na ściąganie konsumentów do sklepów. - Atutem są tu przede wszystkim promocje, jakość towarów i usług oraz przekształcanie zwykłego shoppingu w prawdziwe doznania zakupowe - mówi ekspert.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. Przewlekłe zapalenie trzustki. Objawy i sposoby leczenia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. W panice robili wszystko, by chronić się przed koronawirusem. Film z samolotu odbiera mowę
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News