prawo jazdy
Pexels/rawpixel.com
Autor Paulina Musianek - 18 Września 2019

Masz prawo jazdy, pomyśl o tej pracy. Za trzy lata pracodawcy będą się o ciebie bić

Prawo jazdy przepustką do dobrze opłacalnej pracy? Już niedługo umiejętność prowadzenia pojazdów będzie niezastąpiona. Polska branża transportowa będzie potrzebować jeszcze więcej kierowców.

Prawo jazdy nigdy nie było tak potrzebne

Prawo jazdy staje się towarem deficytowym? Jak wynika z “Raportu o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030", przygotowanego przez firmę doradczą PwC we współpracy ze Związkiem Pracodawców "Transport i Logistyka Polska", do największych problemów branży transportowej należy niedobór zawodowych kierowców. W 2022 r. może zabraknąć nawet 200 tys. osób. Jak czytamy w raporcie, do końca 2020 r. koszty w branży zwiększą się o 7-15% w porównaniu z 2018 r., a tonaż obsługiwany przez branżę na terenie kraju ma przekroczyć poziom 23% na przestrzeni 2018-2022.

Rozwój branży transportowej

Zdaniem autorów raportu, pięć głównych czynników, które w najbliższych latach będą najmocniej wpływać na rozwój branży transportowej to: wzrost przewozów w kraju, zarówno w imporcie i eksporcie, reorganizację przewozów międzynarodowych w konsekwencji zmian prawa UE, niedobór kierowców, digitalizację oraz industrializację rozumianą jako autonomizacja pojazdów i rozwój napędów alternatywnych.

Eksperci wskazują również, że przedsiębiorcy powinni być przygotowani to, że środowisko pracownicze stanie się coraz bardziej wielokulturowe. "W 2018 r. kierowcy z Ukrainy stanowili aż 72% kierowców spoza UE pracujących w Polsce. W przypadku wyczerpania w najbliższym czasie zasobów pracowników z Ukrainy, przewoźnicy mogą rozważyć pozyskiwanie pracowników również z Azji Środkowej czy Południowej i Wschodniej" – tłumaczył Grzegorz Urban z PwC. Według niego kluczowym elementem będzie wprowadzenie profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi, "aby odpowiadać na rosnące wraz ze zmianą pokoleniową oczekiwania kierowców, zmniejszać ich rotację i zwiększać przywiązanie pracowników do pracodawcy".

Pojazdy autonomiczne będą rewolucją w branży

Maciej Starzyk Senior Manager z PwC wskazał, że rewolucyjnym punktem dla branży będzie wdrożenie do użytku pojazdów autonomicznych.

- Szacuje się, że rozwiązania w zakresie pełnej autonomii pojawią się na rynku dopiero po 2025 r. W początkowej fazie wdrożenie rozwiązań z zakresu autonomii będzie wiązało się z nakładami inwestycyjnymi, jednak w długiej perspektywie umożliwi zwiększanie przewagi kosztowej - ocenił. Nie wypełni to jednak niedoboru pracowników w krótkiej perspektywie czasu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News