Prawo jazdy zatrzymane 30 sekund
lubuska.policja.gov.pl
Autor Konrad Karpiuk - 16 Grudnia 2020

20-latek w 30 sekund stracił prawo jazdy. Policjanci czegoś takiego jeszcze nie widzieli

Prawo jazdy można utracić po popełnieniu poszczególnych wykroczeń, jak i po przekroczeniu limitu punktów karnych. Pełną pulę zgarnął 20-letni kierowca i to w ciągu 30 sekund. Policjanci wszystko nagrywali.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kierowca stracił prawo jazdy w 30 sekund
  • Od ilu punktów karnych traci się prawo jazdy
  • Jak "zbić" liczbę punktów karnych

Prawo jazdy stracił w 30 sekund

Prawo jazdy zostało zatrzymane 20-letniemu kierowcy we wtorek rano. Funkcjonariusze policji z grupy SPEED zauważyli jak "pirat drogowy" w aucie marki Alfa Romeo łamie kilka przepisów pod rząd.

Do zdarzenia doszło na drodze w miejscowości Płoty (woj. lubuskie), w okolicach Zielonej Góry. Kierowca jechał 121 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Ponadto dwukrotnie wyprzedził inne pojazdy, raz na przejściu dla pieszych, drugi raz przekraczając linię podwójną ciągłą.

Wszystkie wykroczenia zostały popełnione w ciągu zaledwie 30 sekund. Funkcjonariusze od razu zatrzymali sprawcę i ukarali go za trzy naruszenia przepisów ruchu drogowego.

- Wprawdzie kierowca zreflektował się po niewczasie, że jego jazda była bardzo niebezpieczna, niestety skrucha w tej sytuacji to za mało - napisano w komunikacie policji.

66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczękiCzytaj dalej

Już za samo przekroczenie prędkości kierowca miałby czasowo zatrzymane prawo jazdy. Jednak to 30 punktów karnych (po 10 za każde wykroczenie) przesądziło ostatecznie o jego odebraniu. Teraz będzie musiał przejść ponowne egzaminy w celu odzyskania dokumentu.

Jak podkreśla lubuska policja mimo ostrzejszych przepisów i kar, wciąż nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji w Polsce. Według funkcjonariuszy, nie ma tygodnia, w którym nie zatrzymano by prawa jazdy, a niektórzy kierowcy nawet mimo utraty uprawnień, wciąż wyjeżdżają na drogi.

Punkty karne, a strata prawa jazdy

Limit punktów karnych wynosi 24, w przypadku młodych kierowców 20. Dlatego 30 punktów dla kierowcy Alfy Romeo z Zielonej Góry, wystarczyło do utraty prawa jazdy. W celu jego odzyskania, trzeba przejść oba egzaminy w WORD, zarówno teoretycznie jak i praktyczny.

Punkty karne znikają po roku od popełnienia danego wykroczenia. Natomiast gdy kierowca nie przyjmie mandatu, przypisywane są do jego konta tzw. punkty tymczasowe. Wtedy nawet jak przekroczy limit, nie straci prawa jazdy, gdyż są "zamrażane" na czas rozprawy sądowej.

Punkty staną się ważne dopiero po wydaniu przez sąd wyroku skazującego. Jeśli w jego wyniku zostanie przekroczony limit, prawo jazdy jest zabierane do czasu ponownego zdania egzaminów. W takich wypadkach nie ma znaczenia kiedy zapadnie wyrok, punkty liczą się od dnia wykroczenia.

Istnieje również sposób na zmniejszenie liczby posiadanych punktów karnych. Co pół roku WORD organizuje szkolenia, po których przejściu, z konta kierowcy zostaje zdjęte 6 punktów. Z tej możliwości nie mogą skorzystać osoby, które właśnie przekroczyły swój limit.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  3. Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News