Kierowcy nie stracą jazdy za znaczące przekroczenie prędkości
pxhere Robert Couse Becket
Autor Radosław Święcki - 15 Grudnia 2020

Rząd straszył i jednak zmienił zdanie. Kierowcy z pewnością odetchną

Kolejna w ostatnim czasie dobra wiadomość dla kierowców. Rząd zmienił zdanie i w zmienionym projekcie dot. Prawa drogowego zrezygnował z pierwotnej koncepcji zatrzymania prawa jazdy za znaczące przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym. Będą za to inne dość restrykcje przepisy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie korzystne zmiany czekają kierowców
  • Czy piesi będą mieli pierwszeństwo przed pojazdem
  • Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się piesi wpatrujący się w telefon

Prawo jazdy nie zostanie zatrzymane

Kolejna w ostatnim czasie dobra wiadomość dla kierowców. Zaledwie 10 dni temu weszły w życie regulacje, dzięki którym już nie muszą oni podróżować z dokumentem prawa jazdy, tymczasem teraz okazuje się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom prawo jazdy nie zostanie zatrzymane za znaczące przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym.

Taką karę pierwotnie przewidywało nowe Prawo drogowe, które miało zacząć obowiązywać od początku lipca tego roku. Tymczasem pod koniec listopada do Sejmu trafił projekt zmian w tej sprawie z licznymi zmianami w stosunku do tego, co wcześniej zakładano.

Wśród owych zmian znalazła się rezygnacja ze wspomnianego zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości poza obszarem zabudowanym o ponad 50 km/h. Dlaczego rząd wycofał się z tej restrykcji. Według “Rzeczpospolitej” znacząco obciążyłoby to starostów, którzy wydają decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Wejście tego rozwiązania w życie, jak zauważa dziennik, spowodowałoby, że liczba decyzji o zatrzymaniu dokumentu wzrosłaby o ok. 40 tys. spraw rocznie.

Orędnownikiem wycofania restrykcji jak podaje gazeta był resort sprawiedliwości według którego powinna ona obowiązywać w sytuacji np. ponaddwukrotnego przekroczenia prędkości.

Nowe Prawo drogowe reguluje również kwestię dotyczącą bezpieczeństwa pieszych na przejściach dla pieszych. Jeśli projekt wejdzie w życie, powyższe przepisy będą brzmiały następująco.

- Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju - podaje serwis autoświat.pl.

- Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu - dodano.

Żadnych telefonów na przejściu

Pieszych czekają również inne zmiany, mianowicie zgodnie z nowym prawem nie będą oni mogli korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych “w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub torowisku lub przejściu dla pieszych”.

W praktyce oznacza to, że jeśli dojdzie do wypadku z udziałem pieszego, który wpatrywał się w telefon bądź miał na sobie słuchawki, to prawo będzie działało na jego niekorzyść. Jak zauważa portal autorem tego pomysłu jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe prawo drogowe zakłada również m.in. zrównanie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu nocy.

Mimo małżeństwa spadku nie odziedziczysz. Niektóre zapisy mogą Cię go pozbawićMimo małżeństwa spadku nie odziedziczysz. Niektóre zapisy mogą Cię go pozbawićCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News