Czy egzamin na prawo jazdy powinien ulec zmianie? Romuald Chałas uważa, że tak
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Grudnia 2019

Będziesz zdawać na prawo jazdy przed trzyosobową komisją? Pomysł na zmiany w kursach jazdy

Prawo jazdy: egzamin zdawany przed trzyosobową komisją? Zaskakującą zmianę w egzaminach na prawo jazdy proponuje Romuald Chałas, kierowca rajdowy i prezes Automobilklubu Polski.

Prawo jazdy: egzamin znowu do zmiany?

Egzamin na prawo jazdy powinien ulec zmianie. W rozmowie z portalem weekend.gazeta.pl Romuald Chałas, kierowca rajdowy i prezes Automobilklubu Polski stwierdził, że należy zmienić formę, w jakiej są prowadzone egzaminy na prawo jazdy. Zdaniem eksperta wiedza teoretyczna nie ma odzwierciedlenia podczas jazdy.

- Gdy ja robiłem prawo jazdy, wiedzę przyswajało się na wykładach. Można było podnieść rękę i zapytać, jak miało się wątpliwości. Dziś da się opanować teorię przez Internet, a na egzaminie są testy, więc wielu kursantów wykuwa odpowiedzi bez zrozumienia - powiedział cytowany przez weekend.gazeta.pl Chałas.

Zaskakująca propozycja

Jego zdaniem egzaminy muszą ulec zmianie. - Owszem, niech testy będą pierwszym sitem, ale później przyszły kierowca powinien usiąść przed trzyosobową komisją i odpowiedzieć na przykład na pytanie, dlaczego w takiej czy innej sytuacji ma pierwszeństwo. Komisja powinna ocenić, czy kursant wykuł testy na pamięć, czy jednak rozumie przepisy ruchu drogowego i umie je stosować - powiedział cytowany przez weekend.gazeta.pl kierowca rajdowy.

Obecnie egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części. Pierwszy test weryfikuje wiedzę teoretyczną przyszłego kierowcy, czyli znajomość przepisów drogowych. Od 2013 roku zdający muszą znać odpowiedni na niemal 2500 pytań. Po przejściu egzaminu teoretycznego odbywa się egzamin praktyczny, w którym kierowca musi potwierdzić swoje umiejętności. Towarzyszy mu w trakcie jazdy egzaminator.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News