PHOTO:PRZEMYSLAW JACH / SE / EAST NEWS 05/04/2010 ILUSTRACJE ZDJECIOWE ZWIAZANE Z DZIALANOSCIA SLUZB MUNDUROWYCH N/Z KONTROLA DROGOWA POLICJANT
PRZEMYSLAW JACH /East News
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Maja 2020

Nawet 40 tys. kierowców może stracić prawo jazdy. Trzy nowe przepisy mogą wielu pogrążyć

Prawo jazdy może stracić nawet 40 tys. kierowców rocznie po wejściu w życie nowych przepisów drogowych - wynika z szacunków Ministerstwa Infrastruktury. Zaostrzone przepisy zaczną obowiązywać w lipcu i mają przynieść poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Sprawdźcie, jakie zmiany czekają kierowców.

Prawo jazdy stracisz za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h

Według obecnych przepisów za przekroczenie prędkości o ponad 50/h kierowca może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Przepis obowiązuje tylko w obszarze zabudowanym. Za nadmierną prędkość poza terenem zabudowanym kierowcy narażają się na mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych.

Jednak od lipca prawo jazdy będzie można znacznie łatwiej stracić. Wraz z początkiem lipca wchodzi w życie nowelizacja prawa drogowego. Na jej mocy kierowcom będzie odbierane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym.

Od dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciOd dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciCzytaj dalej

Prawo jazdy stracą dziesiątki tysięcy Polaków

Zaostrzenie przepisów ma zmusić Polaków do wolniejszej jazdy. Tym bardziej, że kary w postaci mandatu czy punktów karnych raczej nie są skuteczne. Serwis moto.pl zwraca uwagę, że utraty prawa jazdy Polacy boją się bardziej. Czy ryzyko odebrania dokumentu skłoni kierowców do zdjęcia nogi z gazu?

Gdy rząd ogłaszał nowelizację, poinformował też o swoich szacunkach na temat liczby odebranych praw jazdy. W tym roku za nadmierną prędkość prawo jazdy straci blisko 20 tys. kierowców. Z kolei w przyszłym roku ta liczba może się podwoić - niemal 40 tys. kierowców może stracić prawo jazdy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Macierewicz odleciał w Radiu Maryja. Wymyślił teorię spiskową o pandemii, ręce opadają

Nie tylko utrata prawa jazdy. Inny przepis o prędkości

Najgłośniej w mediach było o utracie prawa jazdy, ale drugi ważny przepis także dotyczy prędkości. Wraz z początkiem lipca w Polsce zaczną obowiązywać ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym. Niezależnie od pory dnia limit ma wynosić 50 km/h. Aktualnie kierowcy w nocy mogli sobie pozwolić na nieco szybszą jazdę do 60 km/h od 23 do 5 rano.

Jak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomJak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomCzytaj dalej

Pierwszeństwo pieszych na pasach

Nowelizacja wprowadza także pierwszeństwo pieszego jeszcze przed przejściem dla pieszych. Warto podkreślić, że to nie oznacza, że piesi będą mogli wchodzić na drogę w każdym momencie i niezależnie od sytuacji. Pieszy ma obowiązek zachowania ostrożności i obserwowania drogi jeszcze przed wejściem na jezdnię lub torowisko.

Dotyczy to również kierowców, którzy choć już teraz muszą zwalniać przed przejściem i przyglądać się sytuacji na drodze, to dodatkowo będą zobowiązani do obserwowania otoczenia i ustępowania pieszym.

W projekcie ustawy zapisano, że “kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny zakaz zostanie przedłużony do odwołania? Młodzi ludzie będą wściekli
  2. Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia na czas epidemii. Dotyczą wielu polskich rodzin
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szumowski wyjawił, jak będzie z maseczkami na wakacje i na plażach w Polsce. Dobitne słowa
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News