prawo jazdy
Flickr/Karolina Kabat
Autor Paulina Musianek - 8 Października 2019

Liczba praw jazdy zabieranych przez policję rośnie na potęgę. Uważaj na drodze

Prawo jazdy w ostatnim czasie jest coraz częściej zabierane przez policję podczas kontroli drogowych. Mimo to nie skłania to Polaków do bezpieczniejszej jazdy.

Prawo jazdy w odstawkę

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym nie odstrasza już kierowców, jak podaje “Rzeczpospolita”.

- Do końca września zatrzymaliśmy ponad 14 tys. praw jazdy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To wzrost niepokojący, sięga aż 63,6 proc - powiedział dziennikowi Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Do końca września w całym kraju policjanci zabrali z tego powodu prawie 37 tys. praw jazdy - w tym samym okresie ubiegłego roku 22,5 tys., jak wynika z danych KGP.

Eksperci twierdzą, że niezbędne jest wprowadzenie surowszych kar, również tych finansowych, aby skuteczniej przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom na drodze. W szczególności, że "około półtora tysiąca przypadków dotyczy kierowców-recydywistów", jak twierdzi Kobryś.

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
  • Od 11–20 km/h – mandat 50-100 zł i 2 pkt karne
  • Od 21–30 km/h – mandat 100-200 zł i 4 pkt karne
  • Od 31–40 km/h – mandat 200- 300 zł i 6 pkt karnych
  • Od 41–50 km/h – mandat 300-400 zł i 8 pkt karnych
  • Od 51 km/h – mandat 400-500 zł i 10 pkt karnych. Zabranie prawa jazdy na trzy miesiące, jeśli kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.
Szykuje się duża zmiana w 500 plus. Niepracujący dostaną mniej pieniędzy, pracujący za to więcejSzykuje się duża zmiana w 500 plus. Niepracujący dostaną mniej pieniędzy, pracujący za to więcejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Ślub aktorki i znanego sportowca był cichy i szybki. Po 9 dniach małżeństwa para wniosła o rozwód

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News