Policjanci będą mogli zabrać prawo jazdy także po tym jak przekroczymy prędkość w terenie nie zabudowanym
fot. KASIA ZAREMBA / SE / EAST NEWS
Autor Komunikaty prasowe - 5 Lutego 2020

Złe wieści dla 40 tys. kierowców. Jeszcze w tym roku stracą prawo jazdy

Prawo jazdy już za całkiem niedługo straci masa kierowców. Jak szacuje ministerstwo transportu, nawet 40 tys. kierowców rocznie będzie musiało się liczyć z utratą uprawnień.

Prawo jazdy łatwiej będzie można stracić. Obecnie jest konsultowany projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Ten zakłada, że prawo jazdy mogłoby być zabierane na 3 miesiące nie tylko wtedy gdy przekroczymy prędkość o 50km/h w terenie zabudowanym ale także i niezabudowanym - w co wchodzą autostrady i drogi ekspresowe.

Lepiej sprawdź swoje konto. Pieniądze z PPK mogłeś dostać i tyLepiej sprawdź swoje konto. Pieniądze z PPK mogłeś dostać i tyCzytaj dalej

Prawo jazdy do zabrania

Jak informuje onet.pl większej liczby zatrzymywanych praw jazdy po zmianie przepisów spodziewa się również podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Według jego informacji, policjanci w 2018 roku na podstawie obecnych przepisów pozwalających na tymczasowe zabranie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym zabrali 24,4 tys. uprawnień. Natomiast w 2019 było to już 41,5 tys.

- Trzeba przenieść ten przepis również poza teren zabudowany, to konieczny kierunek zmian. Kierunek, który wyznaczają sami kierowcy. Prawo musi reagować na to, jak zachowują się uczestnicy ruchu drogowego - mówi podinsp. Radosław Kobryś.

Jak podkreślono w ocenie skutków regulacji (OSR) załączonej do projektu, wprowadzenie tej zmiany może spowodować zwiększenie liczby wydawanych przez starostów decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nawet o około 40 tys. rocznie. Niewykluczone, że w niektórych powiatach do realizacji zadań związanych z odbieraniem praw jazdy trzeba będzie zatrudnić dodatkowych pracowników.

Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

Proponowane zmiany przewidują też ujednolicenie prędkości z jaką będzie można się poruszać po terenie zabudowanym w dzień i nocy, która wyniesie 50 km/h. Obecnie w godzinach 23-5 jest to 60 km/h.

- Prawdopodobnie byliśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który stosował taki podział. Zmiana spowoduje, że nie będzie niedomówień co do tego, czy wybiła już godz. 23, czy jeszcze nie. Pamiętajmy, że czasami te 10 km/h mniej może pomóc uniknąć niebezpiecznego zdarzenia drogowego - dodał podinspektor Kobryś.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News