Mandat za przepisową jazdę to nie żart
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 4 Listopada 2019

Za przepisową jazdę odbiorą ci prawo jazdy. Winny absurdalny błąd policji

Prawo jazdy odebrane za przepisową jazdę na drodze? Świat widział już niejedno, ale takie "niespodzianki" to niestety coraz częstszy wynik kontroli drogowych. Wina leży po stronie policjantów, ale dochodzenie swojej racji może wymagać wejścia na ścieżkę sądową.

Prawo jazdy zabrane na 3 miesiące, czy wysoki mandat można dostać podczas kontroli drogowej przy mierzeniu prędkości poruszania się naszego pojazdu. To nie żart primaaprillisowy, a realny problem, który policjantom daje więcej ukaranych - choć niesłusznie - kierowców, a samym kierowcom nastręcza to problemu. Ci drudzy albo mogą płacić, a nawet stracić prawo jazdy. Problem jest więc, jak widać, naprawdę poważny.

Wszystkiemu winna jest natomiast policja. Jak podaje portal Fakt.pl, funkcjonariusze do kontroli drogowych nierzadko używają radarów, które są fatalne w swoim działaniu. Mowa o miernikach produkcji firmy TruCam, o których problematyczności głośno jest nie od dziś. Już w marcu 2018 roku sąd okręgowy w Krakowie orzekł na korzyść kierowcy, którego policja oskarżyła o jazdę z prędkością 73 km/h.

Nie tylko prąd zdrożeje. W 2020 roku czeka nas bardzo przykra niespodziankaNie tylko prąd zdrożeje. W 2020 roku czeka nas bardzo przykra niespodziankaCzytaj dalej

Prawo jazdy odebrane na 3 miesiące lub mandat za przepisową jazdę

To właśnie przez pomiar prędkości miernikami TruCam możemy mieć spore problemy. Urządzenia te, jak wskazał wspomniany krakowski sąd w marcu 2018, cierpią na notoryczne błędy pomiarowe, które wynikają z rozszerzającej się wiązki laserowej w miarę oddalania się od urządzenia. Mało tego - pomiaru prędkości aut pokrytych metalizowanym lakierem odradza nawet sam producent, jak podaje Fakt.pl.

Twórcy mierników tłumaczą, że dochodzi wówczas do zjawiska "poślizgu wiązki". Taki detal może wypaczyć wynik na radarze nawet o 50 km/h. Oznacza to, że nieszczęśliwy kierowca, który zostanie potraktowany taką wiązką, straci swoje prawo jazdy na 3 miesiące, jak to obowiązuje w polskim prawie od 2015 roku. W sprawie głos zabrał także Emil Rau, który zasłynął jako "pogromca radarów". Ten zwraca uwagę na inną dysfunkcję mierników, którymi wystarczy poruszyć, aby wykazać, że rusza się coś, co stoi. W ten sposób możemy zmierzyć, że dom "jedzie" z prędkością 12 km/h.

- Można doprowadzić do takiego absurdu, że budynek który stoi gdzieś w oddali może poruszać się z prędkością 12 kilometrów na godzinę. Wystarczy, że minimalnie po powierzchni przesunie się wiązka lasera - tłumaczy Rau cytowany przez Fakt.pl.

Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złWaloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złCzytaj dalej

Z radarem jak z jajkiem, czyli jak przez błąd policji można niewinnemu dać mandat

Problemem jest także odległość, z jakiej używane są mierniki. Zgodnie ze specyfikacją urządzeń, nie powinno się mierzyć prędkości pojazdu, który znajduje się ponad 100 metrów od urządzenia. Optymalna odległość to 70-100 m. Policjanci niejednokrotnie jednak wyciągają "suszarki" przy znacznie większych odległościach, łapiąc w ten sposób nie jeden pojazd, a dwa. Swoje postępowanie tłumaczą wytycznymi z Głównego Urzędu Miar.

Przede wszystkim absurdem jest fakt, że przy tak wielu przesłankach poświadczających o dysfunkcji mierników TruCam, policja cały czas z nich korzysta. Nie sposób przecież czuć się sprawiedliwie osądzanym i bezpiecznym, kiedy policjant trzyma w ręku miernik czuły nawet na drgnięcie jego ręki. Drgnięcie, od którego może zależeć, czy nie spędzimy 3 miesięcy bez prawka.

Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywnyTylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywnyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  3. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News