prawo budowalne
pixabay/judemac
Autor Komunikaty prasowe - 27 Października 2019

Kluczowe zmiany w prawie budowlanym. Zniknie kilka opłat, procedury będą uproszczone

Prawo budowlane ulegnie zmianie. Złożony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projekt w tej sprawie został zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zmiany będą dotyczyć m.in. zlikwidowania opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej.

Prawo budowlane - nadchodzą zmiany

Prawo budowlane ulegnie zmianie, która będzie dotyczyła m.in. dokumentacji projektu budowlanego. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, projekt budowlany składał się będzie z projektu z projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego, jak informuje portal Money.pl. Do projektu technicznego trzeba będzie dołączyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia budowy.

Dokumentacja dla budowy domu

Według ministra finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, cała dokumentacja w przypadku budowy domu jednorodzinnego to co najmniej 100 stron i wymagane jest złożenie jej do stosownego urzędu w aż czterech egzemplarzach. Minister zapowiedział, że "przeciętnie urzędy dostają w ciągu pół roku prawie 50 tys. takich aplikacji, a to oznacza, że muszą przejrzeć około 18 mln stron. Jest to potężna praca i chcemy to uprościć" - cytuje portal Businessinsider.pl. Nowy projekt zakłada, że do wniosku będzie trzeba dołączyć jedynie część projektu budowlanego, oraz że liczba wymaganych egzemplarzy zostanie zmieniona z 4 do 3.

Realna szansa zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych. Ulga obejmie kolejną grupę podatnikówRealna szansa zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych. Ulga obejmie kolejną grupę podatnikówCzytaj dalej

Legalizacja samowoli budowlanych, koniec z opłatami

Istotna zmiana zajdzie również w kwestii legalizacji samowoli budowlanych. Procedura ulegnie uproszczeniu oraz będzie bezpłatna, jednak tylko w wypadku, gdy właściciel okaże w urzędzie ekspertyzę techniczną, która potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu.

Nowe przepisy wprowadza również zakaz pobierania opłat za wydanie warunków technicznych do wykonania przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego, jak informuje Money.pl. Dla firm, które przedłużają dokonanie podłączenia, będzie przewidziane nakładanie kar.

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaCzytaj dalej

Kwestie bezpieczeństwa

Projekt nowelizacji zawiera również adnotacje odnośnie bezpieczeństwa. Wymagana będzie ekspertyza przeciwpożarowa, w przypadku na przykład przeobrażenia mieszkania na przedszkole. To nie wszystko. “Pojawią się zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy przydomowych tarasów naziemnych” - poinformował portal Businessinsider.pl.

Obecnie projekt nowelizacji dotyczącej prawa budowlanego ma trafić na posiedzenie rządu. Nie ma jeszcze informacji, czy na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będzie omawiany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News